Muğla Menteşe'deki kırsala yönelik konut tip projesi ilgi görüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Muğla Menteşe’deki kırsala yönelik konut tip projesi ilgi görüyor

Muğla Menteşe'deki kırsala yönelik konut tip projesi ilgi görüyor

Menteşe Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında 2014 yılında 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu’na göre köylerin mahalle statüsüne dönüşmesinden sonra kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için kırsal mahallelerde ev yapmak isteyen vatandaşlar için hazır konut tip projesi hazırlandı.

Söz konusu çalışma tek kat 50, 70, 80, 90, 100 metrekare ve çift katlarda 105 + 105, 110 + 110 metrekare olmak üzere 7 farklı projeden meydana geliyor. Ayrıca köy konağı ve ahır tip projeleri de yer alıyor.

Menteşe Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirmede, projeye 210 başvurunun geldiği, bu başvurulardan 63 tanesinin inşaat ruhsatı, 21 tanesinin de yapı kullanım izinlerinin verildiği belirtildi.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Büyükşehir kanunu ile statüsü değişen köyden mahalleye dönüşen yerleşkelerde yaşayan vatandaşlarımız tıpkı şehir merkezindeki vatandaşlar gibi proje hazırlatmak ve bu projeler için yüksek ücretler ödeyecekti. Menteşe Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği vatandaşlarımızın ekonomik durumlarını göz önüne alarak yapmayı düşündükleri evlerinin projelerini ücretsiz hazırlama kararı almıştık. Bu kapsamda köyden mahalleye dönüşen 48 mahallemizde, köy nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımızın evlerinin projelerini ücretsiz hazırladık. Yerleşim alanlarına uygun olarak hazırlanan konut tip projeleri için vatandaşlarımızdan her hangi bir ücret almadık, kendilerini bu yükten kurtardık” ifadelerini kullandı.

Bu projenin kaçak yapılaşmanın önüne geçmek adına da önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Gümüş, “Hazırlanan Tip Proje uygulamasına bugüne kadar 210 başvuru yapıldı. Başvuruların 63 tanesinin inşaat ruhsatı, 21 tanesinin de yapı kullanım izinleri verildi. Projeden yararlanmak isteyen köy nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımız belediyemize müracaat edebilirler” diye konuştu.

Muğla Menteşe'deki kırsala yönelik konut tip projesi ilgi görüyor
Denizli Oto Ekspertiz