Muğla'da kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları yoğun şekilde sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Muğla’da kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları yoğun şekilde sürüyor

Muğla'da kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları yoğun şekilde sürüyor
Muğla'da kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları yoğun şekilde sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları, özellikle ülkenin turizm noktalarında ve korumaya alınan hassas bölgelerde yoğun şekilde sürüyor.

Çalışmaların yoğunlaştığı şehirlerden biri olan Muğla’nın birçok noktasında kaçak yapılar yıkılıyor. Bu bölgelerden olan Marmaris’te 96 kaçak yapının daha yıkılacağı aktarıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Marmaris’in Taşlıca Mahallesi’nde kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıkan yapılarda çalışmalar yaptı. Yapılan çalışmalarda birinci derece doğal sit alanında imara aykırı olduğu belirlenen 12 ahşap ve betonarme yapının yıkımı yapıldı.

3 MAHALLEDE DAHA YIKIM YAPILACAK

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil, kaçak yapılara ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında son bilgileri paylaştı. Özdil, kaçak yapılarla ilgili çalışmaların aralıksız ve tavizsiz sürdürüldüğünü kaydetti.

İmara aykırı olduğu belirlenen yapıların yıkım işlemi, hukuki süreçlerin tamamlandıkça gerçekleştirildiğini belirten Özdil, “Özellikle korunan alanlarda kaçak yıkımlarla mücadele titizlikle yürütülüyor. Taşlıca’nın yanı sıra Söğüt, Selimiye ve Bozburun mahalleleri başta olmak üzere ilçede tespit edilen 96 kaçak yapının yasal süreçleri tamamlandı. 7 Aralık’tan itibaren yıkımları gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Muğla’nın Bodrum, Marmaris ve Fethiye başta olmak üzere bütün ilçelerinde imara aykırı yapıların yıkıldığını ifade eden Özdil, hukuki süreçlerinin tamamlanması beklenen yapıların da gelecek günlerde yıkılacağını sözlerine ekledi.