Muğla'nın gözde bölgesi Datça'da konut fiyatları rekora koşuyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Muğla’nın gözde bölgesi Datça’da konut fiyatları rekora koşuyor

Muğla'nın gözde bölgesi Datça'da konut fiyatları rekora koşuyor

Son bir yıl içerisinde Türkiye’nin gözde tatil noktalarındaki gayrimenkul piyasasında fiyatlar zirveye koşuyor.

Koronavirüs döneminde tatil bölgelerine ilgi artarken oluşan talep sonrasında gayrimenkul fiyatlarında ciddi artışlar kaydedildi.

Bu bölgelerden olan Muğla’nın Datça ilçesinde konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 oranında artış gösterdi. Yazlık bölgeler arasında en fazla değer artışı Datça’da görüldü.

DATÇA’DA KONUT FİYATLARI NE KADAR?

Endeksa verilerine göre, Datça’da ortalama konut metrekare fiyatı 8 bin 147 TL, ortalama konut fiyatı 830 bin TL, konut yatırımının kira geliriyle kaç yıl içerisinde karşılanacağını gösteren amortisman süresi ise 30 yıl olarak görüldü.

EN YÜKSEK FİYATLAR ÇEŞME’DE

Yaz döneminin başladığı şu günlerde Türkiye’nin gözde tatil noktalarındaki gayrimenkul piyasası merak ediliyor. Aralarında Bodrum, Çeşme, Datça, Marmaris gibi bölgelerin yer aldığı tatil noktalarında hareketli bir gayrimenkul piyasası görülüyor.

Endeksa raporuna göre, Bodrum’da konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 oranında arttı. Bodrum’da ortalama konut metrekare fiyatı 11 bin 554 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 617 bin TL, amortisman süresi 32 yıl oldu.

Konut fiyatlarının en yüksek seviyelerde görüldüğü Çeşme’de ise fiyatlar yıllık bazda yüzde 45 oranında arttı. Çeşme’de ortalama konut fiyatı 2 milyon 121 bin TL, ortalama konut metrekare fiyatı ise 13 bin 175 TL olarak görüldü.

Akdeniz bölgesinin önemli noktası olan Alanya’da ise konut fiyatları yüzde 26 oranında arttı. Alanya’da ortalama konut fiyatı 603 bin TL, ortalama konut metrekare fiyatı 5 bin 033 TL, amortisman süresi 26 yıl oldu.

Muğla'nın gözde bölgesi Datça'da konut fiyatları rekora koşuyor
Denizli Oto Ekspertiz