Muğla'nın ormanlık alanlarında gezinti yaparken ölümsüzlük mantarı buldu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Muğla’nın ormanlık alanlarında gezinti yaparken ölümsüzlük mantarı buldu!

Muğla’nın ormanlık alanlarında gezinti yaparken ölümsüzlük mantarı buldu!

Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde eski zaman imparatorlarının ‘ölümsüzlük mantarı’ adını verdikleri her derde deva ‘Reishi mantarı’ bulundu.

Tur operatörü olarak çalışan ve aynı zamanda seracılık yapan Mustafa Demir isimli bir kişinin Marmaris’te bulunan ormanlık alanda yürüyüş yaptığı sırada şans eseri bulduğu mantarın kilosu piyasada bin 500 ile 2 bin lira arasında satılıyor.

Turkuaz rengi deniz ile yeşilin birleştiği ormanda yürürken Sığla ağacının çevresinde çok sayıda mantar gören Mustafa Demir, mantarların fotoğrafını çekerek ziraat mühendisi olan bir arkadaşında gönderdi. Demir, bulduğu mantarların, eski zaman uzak doğusunda imparatorların şifalı olarak değerlendirdiği ve ‘Ölümsüzlük mantarı’ diye anılan mantar olduğunu öğrendi. Bulduğu mantarlardan yaklaşık 10 kg toplayarak serasına getiren Mustafa Demir, ölümsüzlük mantarını nasıl değerlendireceği hakkında bilgiler verdi.

Kanser ve ilaç yapımında kullanılan ve kurutulduktan sonra da öğütülerek çay olarak tüketilen mantarın Günnük (Sığla) Ağacı’nın kopmuş olan kabuklarının toprağa düşerek çürümesiyle oluştuğunu belirten Mustafa Demir, mantarın nasıl kullanıldığını hakkında yöntemleri uzmanlardan bilgi aldıktan sonra değerlendireceğini söyleyerek mantarlar hakkında ticari bir amaç düşünmediğini söyledi.

Muğla’nın ormanlık alanlarında gezinti yaparken ölümsüzlük mantarı buldu!
Ölümsüzlük mantarı olarak bilinen Reishi mantarı

ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI

Ölümsüzlük mantarı olarak bilinen Reishi mantarı, özellikle uzak doğu ülkelerinde yetişiyordu. Yaklaşık 3 bin yıl Çin İmparatorlarının tükettiği mantarın adı birçok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle ölümsüzlük mantarı olarak anıldı. Çin’in yanı sıra Japonya, Kore ve Endonezya’da yetişen mantarların Filipinler ve Tayland gibi ülkelerde de çay olarak tüketildiği biliniyor. Tadının acı olmasından dolayı yenilerek tüketilmeyen mantar türü havanda veya mikserde öğütüldüğü ve toz haline geldikten sonra kurutularak çay gibi demleyerek kullanılıyor.

Denizli Oto Ekspertiz