MÜSİAD'dan konut sektörüne dair önemli hamleler geldi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

MÜSİAD’dan konut sektörüne dair önemli hamleler geldi

MÜSİAD'dan konut sektörüne dair önemli hamleler geldi.

MÜSİAD’ın 2021-2023 dönemi Yönetim Kurulu’nun tanıtım toplantısında konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, sektöre dair önemli bilgiler paylaştı.

AA’nın aktardığı habere göre, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, genel kurulda yaptığı konuşmasında konut ve inşaat sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu.

ATANMIŞ EKSPERTİZ SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLİYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a ziyaretinde atanmış ekspertiz konusunu görüştüklerini belirten Asmalı, atanmış ekspertizden vazgeçileceğini, sistem üzerinden firmalara ekspertizi tercih hakkı tanınacağı ve oradaki formu müteahhitlerin, satıcıların dolduracağını, suistimalleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetleyeceğini duyurdu.

“100-150 BİN KONUT AÇIĞI VAR”

Türkiye’de her sene 750 bin konuta ihtiyaç olduğunu belirten MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “Her sene aslında 100-150 bin konut açığı var. Hükümetin arsa geliştirip müteahhitlerin önünü açması lazım. Yeni konut yapımına hız verilmeli” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA ARSA ARZI SORUNU VAR”

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarının oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Asmalı, İstanbul’da yaşanan arsa arzı sorununu da gündeme getirdi.

İnşaat sektöründe gelecek dönemlerde yatırımların bir miktar daha artacağını belirten Asmalı, “Şu anda firmalarımız hiç olmadığı kadar yoğun bir talep ile karşı karşıya. İlave kapasite artışı olacaktır” şeklinde konuştu.

MÜSİAD'dan konut sektörüne dair önemli hamleler geldi.
Denizli Oto Ekspertiz