Müteahhitler, bugünden itibaren protesto amacıyla iş bırakma eylemine gitti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Müteahhitler, bugünden itibaren protesto amacıyla iş bırakma eylemine gitti

Müteahhitler, bugünden itibaren protesto amacıyla iş bırakma eylemine gitti
İnşaat sektöründe konut üreticileri ile çimento üreticileri arasında yaşanan fiyat artışı krizi çözülemeyince müteahhitler iş bırakma eylemi kararına gitti.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından alınan karara göre, bugün itibarıyla 15 gün boyunca çimento fiyatlarındaki fahiş artışları protesto etmek amacıyla inşaatlarda iş bırakma eylemi yapılacak. Karara, İMKON ve alt federasyonları destek verirken Anadolu şehirlerinde de boykot uygulanacak.

Müteahhitler ilk olarak 2 Eylül gününü eylem günü olarak belirlemiş, bu kararın duyurulmasından sonra çimento sektörünün atacağı olumlu adımlar beklenmişti. Ancak fiyatlarda indirime gidilmemesi sonrasında 9 Eylül günü iş bırakma günü olarak kararlaştırıldı.

ANADOLU’DA ÇOK SAYIDA DERNEK DESTEKLİYOR

İMKON’un aldığı iş bırakma kararını Anadolu’da kendilerine bağlı yaklaşık 40 derneğin destek vereceğini aktaran İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, iş bırakma eylemi için yaptığı açıklamada, “Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan, Ticaret Bakanımızdan bu manada sektöre ve bize kulak vermelerini talep ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

YENİ SİPARİŞ VERİLMEYECEK

Çimento fiyatlarındaki artışların yüzde 200’leri bulduğundan bahseden Tellioğlu, 15 gün boyunca inşaatlarda yeni siparişin verilmeyeceğini aktardı. Söz konusu eylem, 24 Eylül günü son bulacak.

Müteahhitler, bugünden itibaren protesto amacıyla iş bırakma eylemine gitti
Denizli Oto Ekspertiz