Müteahhitler, dönüşüm çalışmalarında kendilerine danışılması gerektiğini belirtiyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelKentsel Dönüşüm

Müteahhitler, dönüşüm çalışmalarında kendilerine danışılması gerektiğini belirtiyor

Müteahhitler, dönüşüm çalışmalarında kendilerine danışılması gerektiğini belirtiyor
Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de bu bakımdan kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. Deprem ve diğer doğal afetlere karşı riskli olan yapıların dönüştürülmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Necmi Okumuş, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm süreçlerinin uzamasında mal sahipleri arasında yaşanan sorunların etkisine değinen Okumuş, konutların arsa payları, farklı alanları, para ödemek istemeyenler, ‘Yeni tadilat yaptırdım’ gibi konuların sık sık gündeme geldiğini dikkat çekerek, “Bunların hepsi çözülebilecek konular, ama maalesef hayalini kurduğumuz kentsel dönüşümün çok uzağında, eskisini yıkıp yenisini yaptığımız binalarla karşı karşıyayız” diye konuştu.

“MÜTEAHHİTLERE ULAŞMALILAR”

Müteahhitlerin ancak daha çok iş ve büyük iş yaparak bütün halinde malzeme miktarlarını artırarak, malzemeyi daha ucuza alarak kazanabileceğini, düşünüldüğünde kentsel dönüşümün önündeki engelin aslında müteahhitler olmadığının anlaşılması gerektiğini belirten MÜFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Necmi Okumuş, “Mal sahipleri, uzlaşmayı sağlayarak inşaatın yapılması için müteahhitlere ulaşmalılar. Her bir apartmanın sorunlarını kendi içerisinde çözerek apartmanlardan oluşturulacak büyük adalardaki inşaatlara ve hayal edilen kentsel dönüşüm alanlarına yani parklara, bahçelere, sosyal tesis alanlarına, konutlara, doğaya ulaşabileceğinin de uzlaşma yolundan geçtiğinin anlaşılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman ise deprem kuşağında bulunan Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarına kurtuluş mücadelesi gibi bir bakış açısıyla bakılması gerektiğinin altını çizdi.

Müteahhitler, dönüşüm çalışmalarında kendilerine danışılması gerektiğini belirtiyor