Müteahhitlerin yurt dışı çalışmaları bu yıl hız kazandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Müteahhitlerin yurt dışı çalışmaları bu yıl hız kazandı

Müteahhitlerin yurt dışı çalışmaları bu yıl hız kazandı

Açıklanan rakamlara göre, 2021 yılının Ekim ayı sonu itibariyle yurt dışında aldıkları toplam 196 yeni projeyle 20,3 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, 103 milyon doların üstünde ortalama proje bedeliyle de tüm zamanların en yüksek ortalama bedeline ulaştı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilerine göre, Türk müteahhitler, 1972 yılından 2021 yılının Ekim ayının sonuna kadar toplamda 130 ülkede 442,2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 proje üstlendi.

2021 yılının 10 aylık döneminde en fazla proje üstlenilen ülke Rusya oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Irak, Zambiya, Güney Sudan, Türkmenistan, Kazakistan, Slovenya, Cezayir takip etti.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK RAKAMI

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri hakkında konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, “Küresel pazarda salgın öncesi yaşanan sorunlar ve ardından pandemi şartlarının da etkisiyle 2 yıllık aranın ardından 20 milyar dolarlık hedefi yıl bitmeden yakalamış olmak, Türk müteahhitlerin iş azmini göstermektedir. Ortalama proje bedelinde tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşılmış olması, müteahhitlerimizin dünyada giderek daha büyük işlere imza attığını gösteriyor. Ayrıca en büyük pazarımız olan Rusya’da 10 ayda üstlenilen yaklaşık 7 milyar dolarlık proje bedeli de bir rekor oldu” şeklinde konuştu.

Petrol fiyatlarında son dönemdeki artışın sektörün öne çıkan pazarlarını yeniden canlandırmaya başladığını belirten Eren, “Bu gelişmenin olacağına da hep dikkat çekmiştik. Sektörün geleneksel pazarı Irak da önemini sürdürerek, en çok iş üstlenilen ikinci pazar konumuna tekrar yükselmiştir. Ayrıca kalkınma planları kapsamında tüm dünyanın odağında yer alan Afrika’nın Sahra-altı bölgesinde de müteahhitlerimizin artan sayıda iş aldığı görülmektedir. Uluslararası pazarda daha çok sayıda işçimizi istihdam etmek esas hedefimiz… Yurtdışında Türk iş gücü istihdamının artırılması konusunun üzerine hassasiyetle eğiliyor, imkan ve kabiliyetlerimizi ilgili tüm makamların dikkatine getiriyoruz. Orta vadede ise yıllık 50 milyar dolar tutarında yeni proje üstlenebiliriz. Bunun için diplomaside temkinlilik ve finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi önemli” ifadelerini kullandı.

Açıklanan rakamlara göre, 2021 yılının Ekim ayı sonu itibariyle yurt dışında aldıkları toplam 196 yeni projeyle 20,3 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, 103 milyon doların üstünde ortalama proje bedeliyle de tüm zamanların en yüksek ortalama bedeline ulaştı.  Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilerine göre, Türk müteahhitler, 1972 yılından 2021 yılının Ekim ayının sonuna kadar toplamda 130 ülkede 442,2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 proje üstlendi.  2021 yılının 10 aylık döneminde en fazla proje üstlenilen ülke Rusya oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Irak, Zambiya, Güney Sudan, Türkmenistan, Kazakistan, Slovenya, Cezayir takip etti.  TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK RAKAMI  Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri hakkında konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, "Küresel pazarda salgın öncesi yaşanan sorunlar ve ardından pandemi şartlarının da etkisiyle 2 yıllık aranın ardından 20 milyar dolarlık hedefi yıl bitmeden yakalamış olmak, Türk müteahhitlerin iş azmini göstermektedir. Ortalama proje bedelinde tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşılmış olması, müteahhitlerimizin dünyada giderek daha büyük işlere imza attığını gösteriyor. Ayrıca en büyük pazarımız olan Rusya'da 10 ayda üstlenilen yaklaşık 7 milyar dolarlık proje bedeli de bir rekor oldu" şeklinde konuştu.  Petrol fiyatlarında son dönemdeki artışın sektörün öne çıkan pazarlarını yeniden canlandırmaya başladığını belirten Eren, "Bu gelişmenin olacağına da hep dikkat çekmiştik. Sektörün geleneksel pazarı Irak da önemini sürdürerek, en çok iş üstlenilen ikinci pazar konumuna tekrar yükselmiştir. Ayrıca kalkınma planları kapsamında tüm dünyanın odağında yer alan Afrika'nın Sahra-altı bölgesinde de müteahhitlerimizin artan sayıda iş aldığı görülmektedir. Uluslararası pazarda daha çok sayıda işçimizi istihdam etmek esas hedefimiz… Yurtdışında Türk iş gücü istihdamının artırılması konusunun üzerine hassasiyetle eğiliyor, imkan ve kabiliyetlerimizi ilgili tüm makamların dikkatine getiriyoruz. Orta vadede ise yıllık 50 milyar dolar tutarında yeni proje üstlenebiliriz. Bunun için diplomaside temkinlilik ve finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi önemli" ifadelerini kullandı.
Denizli Oto Ekspertiz