MUTSO, İMKON'un inşaatlarda iş bırakma eylemine destek verdi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

MUTSO, İMKON’un inşaatlarda iş bırakma eylemine destek verdi

MUTSO, İMKON'un inşaatlarda iş bırakma eylemine destek verdi
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’nun (İMKON) çimentolarda fahiş fiyat artışlarını protesto için 9 Eylül günü başlattığı inşaatlarda iş bırakma eylemine Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) da destek verdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu, artan çimento fiyatlarını boykot etmek amacıyla 24 Eylül’e kadar inşaatları durdurma kararı alarak İMKON’a tam destek vereceklerini açıkladı.

Konu hakkında konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ile 6’ncı Meslek Komitesi (İnşaat Taahhüt vb.) Başkanı Menaf Kıyanç ve komite üyeleri, 15 gün boyunca inşaatları durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

“YÜZDE 200 ZAM KABUL EDİLEMEZ”

MUTSO’dan yapılan açıklamada, inşaat sektöründeki maliyetler arasında ciddi bir yer tutan çimento ve türevleri ürünlere, son bir yıl içerisinde gelen yüzde 200’lük zam yapıldığı belirtildi.

Bu zamları kabul etmenin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, “Çünkü bu orantısız zamlar hem inşaat sektöründeki firmaları hem de nihai tüketiciyi mağdur ediyor. Yükselen afaki maliyetler sektörün küçülmesine, nihai tüketicinin de alım gücünün kaybolmasına neden oluyor” ifadeleri kullanıldı.

“ÜRETİMİ KISIP FİYAT ARTIRIYORLAR”

Boykot hakkında yeni açıklamalarda bulunan İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ise çimentocularla masaya oturmak istediklerini ancak olumlu yanıt alamayınca bu kararın kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları ‘yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz’ diye açıklama yapıyor. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

MUTSO, İMKON'un inşaatlarda iş bırakma eylemine destek verdi
Denizli Oto Ekspertiz