Narlıdere metrosunun açılış tarihi belli oldu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Narlıdere metrosunun açılış tarihi belli oldu!

Narlıdere metrosu
Narlıdere metrosu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Narlıdere metrosu yapımı işleri için Çin merkezli Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile hazine garantisiz 50 Milyon Euro’luk kredi sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmeye göre, 50 milyon Euro’luk kredi, Euribor+3,20 faiz oranında iki yıl anapara geri ödemesiz toplam 10 yıla uzanan vade yapısıyla oluşturuldu.

Söz konusu anlaşma hakkında değerlendirmelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gururla söylemeliyim ki belediyemizin yaptığı bu anlaşma, Hazine garantisiz ve uzun vadeli olmasının yanında Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın dünyada bir belediyeyle imzaladığı ilk finansman kredisi olması nedeniyle büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

“İŞBİRLİĞİNİ İLERİYE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

AIIB ile yapılan işbirliğinin kredi bulmanın zor olduğu koronavirüs salgınında yapıldığına dikkat çeken Başkan Soyer, “Bu sözleşme, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itibarını ve güvenilirliğini bir kez daha ortaya koydu. Biz de ilk defa Asya’dan bir uluslararası kalkınma kuruluşu ile çalışıyoruz. AIIB sadece bir banka değil, bizim için artık bir iş ortağıdır. Başlattığımız işbirliğini daha da ileriye taşımak istiyoruz. Türkiye Doğu ile Batı arasında bir köprüdür. Bu köprünün köşe taşı da İzmir’dir. Bu işbirliğiyle bu rolümüzü güçlendirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

2022’DE HİZMETE GİRECEK

7.2 kilometre uzunluğunda olan F.Altay-Narlıdere metro hattının 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor. Projede; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Öte yandan söz konusu projenin başta Narlıdere olmak üzere birçok bölgenin gayrimenkul piyasasını hareketlendirdiği görülüyor.

Denizli Oto Ekspertiz