Nedir bu Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA) | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Nedir bu Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA)

Nedir bu Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA)

Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA) Moz tarafından geliştirilmiş metriklerdir. Türkçesi itibari ile DA = Domain Otoritesi —  PA = Sayfa Otoritesi anlamına gelir. Web sitenizin otorite gücü ile ilgili olan bu metrikler 0 ile 100 arasında bir değer alır.

2016 yılında kapanan Google PageRank servisinden sonra DA veya PA değeri bir web sitesi hakkında yorum yapmak için kullanılan en etkili ve doğru puanlama sistemidir.

Moz.com global çapta bilinen en popüler seo aracı, yazılımı ve blog sitesidir.

Kısaca: Bu değerler bir web sitesinin arama motoru sıralamalarında (SERP) ne kadar başarılı olacağını tahmin eder. SEO uzmanı kişiler tarafından sıkça kullanılır.

Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Domain (alan adı) otoritesi hesaplanırken aşağıdaki birçok kriter dikkate alınır.  Bu listede yeni Domain Authority 2.0 algoritmasını baz aldık. Rakiplerinizden daha iyi bir skor almaya bakın!

 • Backlink Profili & Sayısı
 • Harici bağlantılar
 • Site yaşı
 • Alan adı bitiş süresi
 • Hemen çıkma oranı
 • Mobil duyarlı tasarım
 • Kaliteli – benzersiz içerik
 • Keyword veya jenerik alan adı
 • Alan adı whois bilgileri
 • Sunucu kesintileri
 • Top Level Domain (TLD) kullanımı (.com – net – org vs.)
 • Ve bilinen diğer On-Page SEO Kuralları…

Önemli Not: Bir sitenin DA Puanını 10’dan 20’e çıkarmak, 40’dan 50’e çıkarmaktan çok daha kolaydır. (moz.com)

DA Değeri Nasıl Yükseltilir ?

Domain Authority değerini yükseltmek için yapılması gereken çalışmalar:

 • Spam olmayan kaliteli geri linkler edinin.
 • En popüler sayfalarınıza backlink almaya özen gösterin.
 • Backlink verilen sayfadan sizin web sitenize ziyaretçi akışının olmasını sağlayın.
 • Her alt sayfadan ana sayfanıza en az bir bağlantının olduğunu doğrulayın.
 • Güvenmediğiniz web sitelerine bağlantı verirken nofollow etiketi kullanın.
 • Link detoksu yapın, zararlı bağlantıları google disavow ile engelleyin.
 • Kırık linkleri düzeltin.
 • 404 sayfalarını tespit edin ve 301 yönlendirme yapın.
 • Sunucu kesintilerinin önüne geçin. Türk lokasyonlu %99 uptime hosting kullanın.
 • Whois bilgilerini gizlemeyin.
 • Ziyaretçilerin sitenizde uzun süre kalmasını ve gezmesini sağlayın.
 • Genel seo tekniklerini eksiksiz tamamlayın. (Görsellere alt tag, heading etiketleri, title ve meta açıklamalar, site haritası…)

DA Değeri Nedir?

DA değeri, Moz şirketinin belirlemiş olduğu ve ilk defa onun tarafından gündeme getirilmiş olan önemli bir kavramdır. Domain otoritesinin ne kadar değerli olduğunun sayısal veriler üzerinden gösterilmesi büyük bir öneme sahiptir. Da; sitenin sahip olduğu güç ve imajdır. Birden çok bilgiyi kapsar. Bunların arasında alan adının yaşı, niteliği, isminin ne kadar çok geçtiği gibi farklı kavramlar vardır. Bunun sonrasında ortaya çıkan puanlar; sıralamayı belirlerken aynı zamanda sitenizin ne kadar iyi ya da kötü olduğunu da başarılı bir biçimde ortaya koyabilmektedir.

DA Değeri Puan Sıralaması Nasıldır?

DA değeri puan sıralaması şu şekildedir;

 • Alan kurumu sonrasında ortaya çıkmış olan 0 ile 10 arasında olduğu vakit bunun anlamı en kötüdür.
 • 10’dan başlayan ve 30’a kadar sürenlerde ise kötü kavramı kabul edilmektedir. Yani değer çok iyi değildir.
 • 30 ve 40 arası kabul edilebilir demektir.
 • DA değeri 40’dan başlayan ve en fazla 50 olan siteler için ortalama tabiri kullanılmaktadır.
 • 50 ve 60, sitenin iyi olduğunu ifade etmektedir.
 • 60 ve 90 arası mükemmeldir.
 • Son olarak 90’dan başlayan ve 100’e kadar devam eden rakamlardan bahsetmek lazım. Böyle bir web sayfası her anlamda muhteşem olarak kabul edilmektedir.

DA Değeri Domain Süresi ile Nasıl Arttırılır?

DA a değeri arttırabilmenin birden çok yolu söz konusudur. Bunların başında Domain adının uzatılması gelmektedir. Genellikle birçok kişi, sahip olduğu web sayfanın adını uzatırken bunu 1 yıl üstünden yapmaktadır. Hatta sürenin dolmasına çok kısa bir süre kala ilgili işlem gerçekleştirilmektedir. Bu durum bazıları için çok önemli olmayan bir ayrıntı gibi görünse de, aslında işin aslı öyle değildir. Çünkü 1 yıllık bir uzatma, Moz aritmetiğine ve değerlendirilmesine göre olumsuz bir şeydir. Yani sitenin maksimum 1 sene daha açık kalacağı imajını uyandırmaktadır. İşte bunun önüne geçebilmek için mutlaka minimum 3 ya da 4 sene üzerinden uzatma işlemini yapmak daha mantıklıdır. Bu sayede sistem, sitenin kısa süreli bir plan ya da proje dahilinde hayata geçirilmediği sonucuna varmaktadır. Uzun yıllar daha devam edeceğini ortaya koyar. İşte bu, değerin yükseltilmesinde büyük bir öneme sahiptir.

İç Linkleme ile DA Değeri Nasıl Arttırılır?

DA değeri arttırmanın bir diğer yolu ise iç linkleme yapmaktır. Yani bir bağlantının oluşturulması şarttır. Ancak bunu belli kriterler çerçevesinde gerçekleştirmeniz çok büyük bir öneme sahiptir. Verilecek olan linkin direk konuyla alakalı olması gerekiyor. Aynı zamanda tüm bilgilerin fayda sağlaması ve boş içeriklerden oluşmaması büyük bir önem arz eder. Okuyucunun en doğru şekilde yönlendirilmesi, sitenin domain değerini yükseltme konusunda avantaj sağlayacaktır. Kaliteli, başarılı, arama motorları sıralamasında genellikle üstlerde çıkan sitelerden iç link vermeniz gerektiğini hiçbir şekilde unutmayın ve buna göre işlemlerinizi gerçekleştirin.

Sosyal Medya ile DA Değeri Nasıl Yükseltilir?

DA değeri yükseltmenin bir diğer yolu ise sosyal medyanın kullanılmasıdır. Artık günümüzde milyonlarca kişi, zamanlarının çok büyük bir kısmını değişik sosyal medya sitelerinde geçiriyorlar. Twitter bunlardan birisi. Facebook ve Instagram gibi alanları da unutmamak lazım. Bundan dolayı mutlaka sitenin haricinde, adı geçen bu sosyal medya sayfalarından hesap açmak gerekmektedir. İlgili hesabın siteyle olan bağlantısının sağlanması büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra her daim etkinliklerinizin site ile sınırlı olmamasına dikkat edin. Zaman zaman hatta çok sık aralıklarla sosyal medya sayfalarından da bunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede değeri yükseltmek çok da zor bir işlem olmayacaktır.

Seo Uyumunun DA Değeri Üzerindeki Etkisi Nedir?

DA değeri yükseltme işlemlerinde kullanılabilecek olan bir diğer yöntem ise yapılacak olan SEO çalışmasıdır. Aslında bunun bir zorunluluk olduğunu ifade etmek gerekiyor. Çünkü birçok web sayfasının hizmet vermesinin temel nedenlerinden birisi para kazanmaktır. Bunu sağlayabilmek ise arama motoruyla gerçekleştirilmiş olan aramalarda en üst sırada yer almaktan geçmektedir. İşte bunu Seo ile sağlamak mümkündür. Bu işlem doğal olarak sitenin da değerini de arttırmaktadır.

İlk olarak bir sitemap oluşturulmalıdır. Buna site haritası adı verilmektedir. Bunun ardından başlık etiketlerini en doğru şekilde kullanmanız şarttır. Çünkü bunlar, sitenin daha çok trafik almasını sağlayan şeylerdir. Meta başlıklarının çarpıcı olması, aynı şekilde meta açıklamalarının düzgün bir biçimde gerçekleştirilmesi, değeri yükselten parametreler içindedir. Tüm bunların yanı sıra siteye mutlaka görsel şeyler eklenmelidir. Hatta bunu video üzerinden yapmayı da unutmamak lazım. Bu açıdan bakıldığında aslında değerin yükseltilmesinin çok da zor olmadığını anlamaktayız. Önemli olan şey ise işlemleri hem doğru bir biçimde hem de sabırla gerçekleştirmektir.

DA Değeri Yükseltmek İçin Yapılacak Diğer Şeyler Nelerdir?

Kullanıcı dostu içerik üretmek ve bunları sayfanıza eklemek size kesinlikle yardımcı olacaktır. Bu, sadece Google için değil aynı zamanda Moz platformu için de yapılması mutlaka şart olan bir işlemdir. Özellikle kopya olarak bilinen içerikten kaçınmak gerekmektedir. Tamamen özgün olan bilgilere ve makalelere yer verin. Cümlelerin tümü anlaşılır olmalıdır. Böylelikle herhangi bir konu hakkında en iyi ve en güncel olan bilgiye erişim sağlamak isteyen kişiler, beklentilerini karşılayan bir içerik sayesinde bunu yapmış olacaktır. Moz, değerlendirmelerinde her daim bunu göz önünde bulundurur. Bu sayede da değeri de artmış olacaktır.

Web sitesinin hızı her zaman çok iyi olmak zorundadır. Siteye erişim sağlayan bir kişi, birkaç saniye içinde yüklenmiş olan bir sayfada kalmaya devam eder. Ancak bunun tam tersi durumlarda o kişi sitenin yüklenmesini beklemez ve çıkar. Girdi ve çıktılar, bu noktada önem arz eder. Bu yüzden çok hızlı bir web alanı sayesinde sitenin değerinin yükseltilmesi çok zor olmayacaktır.

Backlinkler her zaman bir site için önemlidir. İçerik oluştururken yazılmış olan bu backlinklerin kontrolünü sağlayın. Aralarında kalitesiz sitelere yönlendirme yapanlar söz konusu ise bunlardan kurtulmak sizin için avantaj anlamına gelecektir.

Nedir bu Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA)
Denizli Oto Ekspertiz