Nisan ayında konut satışlarındaki hareketlilik devam etti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Nisan ayında konut satışlarındaki hareketlilik devam etti

Nisan ayında konut satışlarındaki hareketlilik devam etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Nisan 2021 konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde bu dönemde 95 bin 863 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 124.1 oranında artış gösterdi.

Nisan ayı konut satış rakamlarını değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri, her yıl bahar ayında yaşanan canlanmanın bu yıl başladığına dikkat çekti.

“SATIŞLARDA BAHAR HAVASI ESİYOR”

Bahar sezonunun açılmasıyla konut satışlarında hareketliliğin başladığını belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Satışlarda bahar havası hissediliyor. Yatırımcılar yüksek faize rağmen konuta yatırıma odaklandı. Pandemi konutu bir ihtiyaçtan öteye taşıdı. İşin de okulun da evlerden sürdürülmesi bu durumu tetikledi. İzole yaşam arayışları sektörde karşılık buluyor. Yatırımcılar döviz ve altın fiyatlarındaki yükseliş karşısında yüzünü konut sektörüne döndü. Yabancı yatırımcılar da bu doğrultuda sektörümüze yatırım yapıyor. Sektörümüzde yıllardır süregelen balon söylentilerine karşılık konut ihtiyacı giderek artıyor. Geçtiğimiz yıl rekor kıran satışlar, stokları önemli miktarda eritti” diye konuştu.

İnşaat şantiyelerinde de hareketliliğin sürdüğünü kaydeden Çulhalık, “Ancak fiyatlar artan maliyetlerle birlikte artış eğiliminde. Bu durum konut yatırımcısına fırsat yaratıyor. Üretim ve satıştaki artışı düşük faiz ortamıyla destekleyerek yeniden rekor kıran satış oranlarına kavuşabiliriz” diye konuştu.

“FAİZ İNDİRİMİYLE SATIŞLARI 2’YE KATLARIZ”

Konut satışlarında Mart ayıyla başlayan hareketliliğin sürdüğünü ifade eden Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Nisan’da yaşanan artışın yüksek seyreden döviz ve altın fiyatlarının hatırı sayılır bir etkisi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl azalan stokların etkisiyle konut ihtiyacımız da arttı. Pandemi, bu ihtiyacı tetikledi. ‘Başımızı sokacak bir evimiz olsun’ söylemi yeniden popülerlik kazandı. Artan konut ihtiyacıyla sektörümüzde üretim faaliyetleri yeniden canlandı. Nisan ayında yabancı yatırımcı oranında yaşanan artışı, Mart ayındaki artış ile birlikte değerlendirsek, yabancı yatırımcı güvenilir bir liman arayışını sektörümüzde buldu. Türkiye’nin dünyadaki vitrinine önemli bir değer kazandıran sektörümüz, köklü tecrübesi ve yenilikçi vizyonunun meyvelerini yeniden toplamaya başladı. Bugün daha önce adını hiç duymadığımız ülkelerden yatırım almaya başladık. Faiz oranlarında yapılacak yeni bir düzenleme ve geliştirilecek yeni finansman modelleriyle satışlardaki hareketliliği ikiye katlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Nisan ayında konut satışlarındaki hareketlilik devam etti
Denizli Oto Ekspertiz