Ofis kiralamaları, normalleşme ile yeniden hareketlendi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Ofis kiralamaları, normalleşme ile yeniden hareketlendi

Ofis kiralamaları, normalleşme ile yeniden hareketlendi
Son 1.5 senedir ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla uzaktan çalışma modeli birçok farklı sektörde yaygınlaştı.

,Bu durum ise başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki ofis piyasasını etkiledi. Ancak aşılamanın yaygınlaşması ve normalleşme adımlarıyla ofis piyasası yeniden hareketlenmeye başladı.

PROPIN tarafından hazırlanan “İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2021 İkinci Çeyrek Raporu” kamuoyu ile paylaşıldı. Raporun Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsadığı belirtildi.

Raporda, Haziran’da koronavirüs aşılanmasına hız verilmesi ve Temmuz’da kısıtlamaların kaldırılacak olması ofis pazarını hareketlendirdiği ifade edildi.

OFİS PAZARINDA STOK DURUMU

Söz konusu raporda İstanbul’daki ofislerin stok durumlarına da yer verildi. Raporda, ofislere olan talebin düşmesi ve kira fiyatlarını gerilemesiyle yatırımcıların ofis geliştirme isteklerinde azalmaya neden olduğu, inşaatı süren projelerdeki yavaşlamanın bir önceki çeyrek döneme benzer şekilde olduğu belirtildi.

MİA (Levent, Etiler, Maslak, Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe, Beşiktaş Balmumcu) bölgesi stok payı: Yüzde 33
MİA Dışı-Avrupa (Taksim-Nişantaşı, Şişli-Fulya-Otim, Havaalanı) bölgesi stok payı: Yüzde 18
MİA Dışı-Asya (Kozyatağı, Altunizade, Kavacık, Ümraniye) bölgesi stok payı: Yüzde 23
Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri (Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Maltepe-Kartal, Batı Ataşehir) bölgesi stok payı: Yüzde 26

KİRALARIN SON DURUMU

Rapora göre, MİA’daki A sınıfı ofis binalarının metrekare kira ortalaması 15.4 doları, MİA Dışı-Avrupa’da A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması 10 dolar, MİA Dışı-Asya’daki kira ortalaması A sınıfı ofis binalarında 11 dolar olarak görüldü.

Bölgeler özelinde bakıldığında Beşiktaş-Balmumcu A sınıfı ofis binalarındaki metrekare kira ortalaması 17,2 dolar, Etiler’deki A sınıfı ofis binalarının metrekare kira ortalaması 12.4 dolar, havaalanı bölgesinde sınıfı ofis binalarının kira ortalaması 9,2 dolar, Kozyatağı A sınıfı ofis binalarındaki ortalama kira 11.5 dolar olarak görüldü.

Ofis kiralamaları, normalleşme ile yeniden hareketlendi