Ofis pazarında normalleşme adımları sonrasında hareketlilik başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Ofis pazarında normalleşme adımları sonrasında hareketlilik başladı

Ofis pazarında normalleşme adımları sonrasında hareketlilik başladı
Koronavirüs salgını döneminde tüm dünyada evden çalışma iş modeli yaygınlaştı. Bu durum ofis emlak piyasasına doğrudan etkide bulundu.

Hürriyet’te yer alan habere göre, 2021 yılının ilk 6 aylık dönemindebelediyeler tarafından verilen ofis ve iş yeri inşaatı ruhsatı 1 milyon 274 bin 765 metrekareye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 611 bin 747 metrekare olarak görülmüştü. Bu yılın ilk yarısında bu alanda yüzde 108.4’lük artış elde edildi.

“CİDDİ BİR ARTIŞ”

Ofis ruhsat verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “2019 yılının ilk yarısında yaklaşık 495 bin, 2020’nin ilk yarısında 611 bin metrekare ofis ruhsatı alınmıştı. O nedenle bu yıl ocak-haziran için 1.2 milyon rakamı ciddi artış olarak karşımıza çıktı. Aslında son 20 yılın ilk 6 ay ortalaması 2 milyon metrekare civarında olduğunu da dikkate almak lazım” şeklinde konuştu.

YÜKSELİŞİN SEBEBİ NE?

Ofis ve iş yeri ruhsatlarında yüzde 108’lik yükselişin nedenleri hakkında fikir beyan eden Maya, “Bu dönemki yükselmenin temel nedeni ticari imarlı arsalarda home-ofis şeklinde konut yapıp satma iştahı olabilir. Gayrimenkul geliştiren firmalar ticari imarlı alana sadece ofis yapmak yerine yaşam alanı olarak kurgulamayı daha avantajlı görüyor” ifadelerini kullandı.

Alınan ruhsatların n piyasaya hemen arz şeklinde dahil olmayacağına dikkat çeken Maya, inşaatların bitirilme sürelerinin 3 seneyi bulabildiğini dile getirdi.

Ofis pazarında normalleşme adımları sonrasında hareketlilik başladı
Denizli Oto Ekspertiz