ÖSYM Başkanı'ndan YKS adaylarına önemli uyarı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

ÖSYM Başkanı’ndan YKS adaylarına önemli uyarı!

YKS adaylarına önemli uyarı!
YKS adaylarına önemli uyarı!

Dikkat! Adaylar, sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.  Dr. Halis Aygün, hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS)  ilişkin, “Bina önlerinde yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için sınava  en fazla bir yakınınızla geliniz.” ifadesini kullandı. 

Aygün, 27-28 Haziran’da yapılacak YKS ile ilgili Twitter hesabından  paylaşımda bulundu. 

YKS’nin 3 oturumda yapılacağını hatırlatan Prof. Dr. Aygün, adaylara  Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 120 soru için 165 dakika, Alan Yeterlilik  Testi’nde (AYT) 160 soru için 180 dakika, Yabancı Dil Testi’nde (YDT) 80 soru  için 120 dakika süre verileceğini belirtti. Sınav binalarının sınavdan önce detaylı olarak temizleneceği ve  dezenfekte edileceğini vurgulayan Prof. Dr. Aygün, “Bina önlerinde yığılmayı  önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için sınava en fazla bir yakınınızla geliniz.  Sınav binalarının bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse  alınmayacaktır.” uyarısında bulundu. Sınav binasına girişte, bina içerisinde ve sınav binasından çıkışta  adayların sosyal mesafeyi korumaları için görevlilerce yönlendirme yapılacağını  vurgulayan Prof. Dr. Aygün, bina girişinde adayların ellerine dezenfektan  uygulanacağını, adaylara maske ve el dezenfektanı dağıtılacağını aktardı. 

Prof. Dr. Aygün, adayların kendi maskeleri, siperlikleri ve el  dezenfektanlarıyla sınava girebileceğini ifade ederek şunları kaydetti: “Sınav görevlilerimiz lateks eldiven kullanacaktır. Adaylar sınav  salonlarına geçip sıralarına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini  çıkarabilecektir. Ancak sınav görevlilerimiz maskelerini çıkarmayacaktır.” 

“Sınava Giriş Belgesi ve Geçerli Kimlik Belgesi olmadan sınava  giremeyeceğinizi unutmayınız”

 Prof. Dr. Halis Aygün, adaylara, sınav saatinden en az 1 saat 15  dakika önce sınav binasında hazır olmaları uyarısında bulunarak şu bilgileri  verdi: “Sınava giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmadan sınava  giremeyeceğinizi unutmayınız. Adaylar, sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra,  öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına  alınmayacaktır. Detaylı bilgi için http://osym.gov.tr sitemizden 2020-YKS  Kılavuzu’nu dikkatlice okuyunuz. Sorularınız için 444 OSYM (6796) Çağrı  Merkezimizi arayabilirsiniz.”