Pakistan, Türk müteahhitler için gelecekte daha da önemli hale gelebilir | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Pakistan, Türk müteahhitler için gelecekte daha da önemli hale gelebilir

Pakistan, Türk müteahhitler için gelecekte daha da önemli hale gelebilir
Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarında önemli pazar alanına sahip olan Asya kıtasındaki çalışmalar sürüyor. Bu bölgedeki önemli ülkelerden olan Pakistan’da son yıllarda yatırım ağı genişledi.

AA’nın aktardığı habere göre, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ahmet Cengiz Özdemir, Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu‘nda Türkiye ve Pakistan arasındaki ticaret hacmi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türk müteahhitlerinin ülkede başarılı işlere imza attığını belirten Özdemir, Pakistan’ın 2018 yılında 26,7 milyar dolarlık büyüklüğe sahip inşaat sektörünün 2023 yılında 34,9 milyar dolara çıkacağına dikkat çekti.

68 PROJE ÜSTLENİLDİ

Pakistan’ın Türk müteahhitler için gelecekte önemli bir pazar alanı olabileceğini değinen Özdemir, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) kapsamındaki altyapı, baraj, yol ve inşaat projelerinde Türk firmalarının daha aktif olarak yer alması gerekiyor. Bugüne kadar, Türk inşaat ve müteahhitlik firmalarımız Pakistan’da 3,4 milyar dolar değerinde olan 68 projede yer aldı. İnşaat sektörüne yönelik olarak, Pakistan’da konut inşaatının sektörün toplam değerinin yüzde 51,3’üne karşılık geldiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

HER YIL 700 BİN KONUT ÜRETİLİYOR

Pakistan’ın dünyanın en büyük beşinci nüfusuna sahip ülke olduğunu ve her yıl 700 bin yeni konutun inşa edilmesi gerektiğini belirten Özdemir, “Altyapı inşaatı alanında Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun etkisi ve Türk iş insanlarımız açısından arz ettiği potansiyele de değinmek gerekir. Koridor kapsamında yabancı firmalar için Pakistan’da özellikle karayolu ve demiryolu altyapısının geliştirilmesi, gelişmiş depolar, katı atık yönetimi, lojistik teknolojileri ve altyapı planlama ve geliştirilmesi gibi alanlarda imkanlar olduğu da ifade ediliyor” ifadelerini kullandı.

Pakistan, Türk müteahhitler için gelecekte daha da önemli hale gelebilir