Pandemi döneminde ev sahiplerinin kiracı seçim kriterleri zorlaştı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Pandemi döneminde ev sahiplerinin kiracı seçim kriterleri zorlaştı

Pandemi döneminde ev sahiplerinin kiracı seçim kriterleri zorlaştı

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, birçok farklı sektörde çalışan insanları ekonomik anlamda zora soktu.

Durum böyle olunca ev sahiplerinin kiracı seçiminde daha garanti tercihler yaptığı görüldü.

NTV’de yer alan habere göre, pandemi döneminde mülk sahiplerinin kiracı seçiminde daha titiz davrandığı belirtiliyor. Garanti yolu seçen mülk sahipleri, zorlayıcı şartlar belirliyor.

Bu dönemde ev sahiplerinin kurumsal firma çalışanı ya da devlet memuru kiracı tercihinin yanı sıra sabit maaş bordrosu, medeni hal ve mülk dökümü çıktısı, sabit bordrolu geliri olan kefiller ve kefillerin maaş bordroları ile 1 yıllık kirayı peşin alma gibi isteklerinin olduğu belirtiliyor.

“3 AYDAN FAZLA DEPOZİTO ALINMAZ”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Çok yoğun değil ama mülk sahipleri özellikle pandemi döneminde daha da titizlenerek böyle isteklerde bulunabiliyor. Birbirlerinden duyup isteyen de var. İnsanlar kendilerini garantiye almak istediği için esnafa ev vermek istemiyor. Öte yandan kanunen 3 aylıktan daha fazla kira depozitosu alınamaz” diye konuştu.

İZMİR’DE DE DURUM AYNI

İzmir’deki ev sahiplerinin de benzer isteklerde bulunduğunu belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, “Evi tutacak olan kişi bir yerde çalışıyorsa şirket yazısı ya da bordro isteniyor. Artık uzun yıllardır bu bölgede emlakçılık yapıyor olanlar zaten kime ev veya işyeri verilip kime verilmeyeceğini iyi biliyor. Mal sahipleri de emlakçılara güveniyor. Arada biz varsak aranan şartları ve belgeleri sağlıyoruz. Yaz için kiralanan villalarda ise ücret peşin alınıyor. İşyerleri kiraları biraz daha sorunlu, maalesef şu an salgın etkisiyle çok sayıda boş dükkan var ve mal sahipleri kiralamak isteyenlerle birebir görüşüyorlar” ifadelerini kullandı

Pandemi döneminde ev sahiplerinin kiracı seçim kriterleri zorlaştı
Denizli Oto Ekspertiz