Pandemi döneminde gerileyen yabancılara konut satışında yeniden artış görülüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Pandemi döneminde gerileyen yabancılara konut satışında yeniden artış görülüyor.

yabancı yatırımcılar
yabancı yatırımcılar

Mart ayından bu yana tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok aylarda uluslararası uçuşlar durmuş, bu durum yabancı yatırımcıların ülkeler arası yatırımlarını etkilemişti.

Özellikle salgının ilk aylarında Türkiye’de yabancılara konut satışı gerilemişti. Ancak yaz dönemiyle ülkelerin normalleşmesi, yabancılara konut satışını da artışa geçirdi.

Eylül 2020 dönemine ait konut satışlarına göre, Türkiye genelinde 5 bin 269 adet konut yabancılara satıldı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.1 oranında artış gösterdi. Öte yandan Eylül ayındaki yabancılara konut sayısı, 2020 yılının aylık bazda en yüksek rakamı oldu.

İRANLILAR ZİRVEDE

Eylül 2020 döneminde yabancı yatırımcılar, 2 bin 370 satışla en fazla İstanbul’da konut satın aldı. İstanbul’u sırasıyla bin 018 konut satışı ile Antalya, 347 konut satışı ile Ankara, 239 konut satışı ile Bursa ve 191 konut satışı ile Mersin izledi.

Bu dönemde Türkiye’de en fazla konutu 908 adet ile İranlılar satın aldı. İranlıları 826 konutla Iraklılar ve 448 konutla Rusya vatandaşları takip etti.

YIL SONU BEKLENTİSİ 40 BİN

2020 yılının Ocak-Eylül arası döneminde yabancılara toplam 26 bin 165 adet konut satıldı. Sektör temsilcileri, bu sayıyı pandemi şartları altında normal karşılıyor. Geçen yılın aynı döneminde 31 bin konut yabancılara satılmıştı. Öte yandan yılın son çeyreğinde yabancılara satışın artacağı ve yıl sonunda 40 bin sayısına ulaşılması bekleniyor.

Yılın 9 ayında yabancılara en fazla konut satılan şehir İstanbul oldu. İstanbul’da söz konusu dönemde toplam 11 bin 966 adet konut yabancılara satıldı. İstanbul’u, 5 bin 125 satışla Antalya, bin 829 satışla Ankara, 882 satışla Bursa ve 821 satışla Yalova takip etti.