Pandemi döneminde ofislere olan talep gerileyince fiyatlar da düştü | intHaber.com
EmlakGüncel

Pandemi döneminde ofislere olan talep gerileyince fiyatlar da düştü

Ankara'da ise ofis kiraları

Son bir yıl içerisinde tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, birçok sektörün iş akışını etkiledi.

Bu dönemde insanların yaşam biçimi ve mülk tercihlerinde de önemli değişikler yaşandı.

Koronavirüs salgınının gayrimenkul sektörüne de etkileri oldu. Sektörün durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, bu dönemde müstakil konut fiyatlarının arttığını, ofis kiralarının ise gerilediğinden bahsetti.

Plazalardaki ofislere olan ilginin sınırlı kaldığını belirten Akdoğan, “Örneğin İstanbul’da 22-TL/metrekare fiyat ortalaması ile son bir yılda kira artışı yüzde 27 seviyesinde oldu. Lakin önümüzdeki 6 ay için tahminler düşüşe işaret ediyor. Özellikle dövize göre kira bedellerinin gerilediğini bile ifade edebiliriz. Ankara’da ise ofis kiralarında son bir yılda yüzde 17 seviyesinde bir gerileme oldu ve kira ortalaması 23-TL/metrekare seviyesine kadar düştü. İzmir’de de benzer şekilde plaza kiraları 16-TL/metrekare seviyesi ile sabit kalırken, ofis kiraları sadece yüzde 10 yükselerek 24-TL/metrekare ortalamasına ulaşabildi” şeklinde konuştu.

MÜSTAKİL KONUTLARDA CİDDİ ARTIŞ

Pandemi nedeniyle bahçeli, teraslı, havuzlu evlere ilginin oldukça arttığını ifade eden Akdoğan, “Müstakil evlerde kira artışı son bir yılda yüzde 48 seviyesinde geçekleşerek fiyat olarak 42-TL/metrekare seviyesine yükseldi. Apartman dairelerinde ise 23-TL fiyat ortalaması ile kiralar son bir yılda yüzde 26 arttı” diye konuştu.

FABRİKALARDA KİRALAR ARTTI

Özellikle büyükşehirlerde görülen fabrika kira artışlarına dikkat çeken TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, “Özellikle iç talepteki artış ve imalat sektöründe ek yer ihtiyacı fabrika taleplerini yükseltti. Bu açından fabrika kiraları İstanbul’da yüzde 55, Ankara’da yüzde 53 ve İzmir’de yaklaşık yüzde 40 artış gösterdi” şeklinde konuştu.

Ankara'da ise ofis kiraları