Pandemi koşulları nedeniyle inşaat sektöründe hedefler değişti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Pandemi koşulları nedeniyle inşaat sektöründe hedefler değişti

Pandemi koşulları nedeniyle inşaat sektöründe hedefler değişti

Koronavirüs salgını ile mücadele eden Türkiye’de birçok sektörde olduğu gibi bu dönemde inşaat sektöründe de olumsuzluklar görülüyor.

İnşaat sektöründe yılın ikinci çeyreğinden sonra hareketlenmenin başlaması bekleniyordu. Ancak Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan 17 günlük tam kapanma dönemine geçilmesi, sektörde yeni hedefi Haziran ayı olarak öne çıkardı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Nisan 2021 Sektör Raporu’ kamuoyu ile paylaşıldı.

Raporda, inşaat malzemeleri sanayi üretimi Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 arttığı, Şubat ayında da yüzde 12.3’lük artış gösterdiği hatırlatıldı. 2021 yılının ilk iki ayındaki üretim artışının geçen yılın ilk iki ayına göre yüzde 15’lik artış gösterdiği belirtilirken ilk iki aydaki üretim artışında iç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki talep artışı etkili olduğu ifade edildi.

İKİ SENARYO BELİRLENDİ

Raporda gelecek dönem beklentilerine de yer verilirken, “Nisan ayı itibarıyla yeniden pandemi nedeniyle önemli kapanma önlemleri alındı. Önlemler Mayıs ayının da önemli bir bölümünü kapsıyor. Bu dönemde inşaat işlerinin önemli ölçüde yavaşlaması, yeni inşaat başlangıçlarının ötelenmesi bekleniyor. Bu çerçevede inşaat malzemeleri iç pazar satışlarına yönelik iki ayrı senaryo öngörülüyor. Her iki senaryo için de kapanma önlemlerinin başarılı olacağı ve Haziran ayından itibaren kapanma ve kısıtlamalara ihtiyaç kalmayacağı varsayılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu ilk senaryoda inşaat işlerinde yeniden toparlanma yaşanması, mevcut işlerin hızlanması ve yeni inşaat başlangıçlarının da hareketlenmesi bekleniyor. İkinci senaryoda ise salgında iyileşmeye ve kapanmaların kalkmasına rağmen yeni inşaat işleri için uygun mali koşulların bulunmaması nedeniyle beklentilerin altında bir inşaat faaliyetinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Pandemi koşulları nedeniyle inşaat sektöründe hedefler değişti