Pandemi nedeniyle arsalara yoğun talep fiyatları artırdı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Pandemi nedeniyle arsalara yoğun talep fiyatları artırdı

Pandemi nedeniyle arsalara yoğun talep fiyatları artırdı

Pandemi döneminde insanların konut tercihleri değişti. Bu dönemde müstakil yaşam tarzı tüm dünyada öne çıktı.

Durum böyleyken arsalara yoğun talep oldu. Türkiye’de aylık 80-90 bin seviyesinde olan konut dışı gayrimenkul satışlarının 135 bin seviyesine kadar çıktığı görüldü. Bu satışlar içerisinde arsaların ağırlıklı olduğu belirtiliyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, pandemi döneminde arsalara gösterilen yoğun ilgi fiyatları da artırdı. Türkiye genelinde arsa fiyatlarının son bir yıl içinde yüzde 47 oranına varan düzeyde arttığı belirtiliyor.

HAZİRAN’DAN İTİBAREN YÜKSELİŞ BAŞLADI

Arsalara gösterilen yoğun ilgi üzerine değerlendirmelerde bulunan İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık (İGD) Sorumlu Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, konut ve konut dışı gayrimenkul satışı pazarını 3 yıldır incelediklerini belirterek, “Bu yıl Haziran ayına kadar bakıldığında konut satışlarının ezici üstünlüğü var. Dönem dönem iniş çıkışlar olsa da her zaman aslan payı konutta. Ancak 2020 Haziran’da tablo değişti. O güne kadar ortalama 80-90 bin bandında olan, nadiren 100 bine çıkan konut dışı satışlar, hızla yükselişe geçti. Haziran’da 122 bin 397, Temmuz’da 135 bin 822, Ağustos’ta 133 bin 578, Eylül’de 134 bin 184, Ekim’de 123 bin 735, Kasım’da ise 109 bin 828 adet konut dışı satış oldu. Hatta Ekim ayında konut satışının da üzerine çıkıldı. Ticari gayrimenkul piyasasında yaşanan durgunluk nedeniyle bu satışların büyük oranda arsa tarla satışı olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

FİYATLARIN EN FAZLA ARTTIĞI BÖLGELER

Endeksa verilerine göre, arsa fiyatları son bir yıl içerisinde en fazla İstanbul, Antalya ve Ankara şehirlerinde arttı. İstanbul’da arsa fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 47 oranında arttı. Antalya’da bu oran yüzde 38 olarak görülürken Ankara’da yüzde 28’lik artış tespit edildi.

Kasım 2020 dönemi sonunda İstanbul’da arsaların ortalama metrekare fiyatı 996 TL olurken Antalya’da bu fiyat 627 TL, Başkent Ankara’da ise 360 TL olarak görüldü. Son 1 yıl içerisinde arsa fiyatlarının yüzde 20 arttığı İzmir’de ise ortalama metrekare fiyatı 915 TL olarak görüldü.