Petrol fiatları tarihinin çöküşünü yaşadı – ilk kez 0'ın altına düştü! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEkonomiGüncel

Petrol fiatları tarihinin çöküşünü yaşadı – ilk kez 0’ın altına düştü!

Petrol sıfrın altında – 4 varil petrol 1 bardak kahve fiatına düştü

İşte petroldeki tarihi düşüşün sebebi

Son dakika gelişmesine göre petrol fiyatları tarihte ilk kez 0 doların altına düştü ve düşüş halen devam ediyor. Tarihi düşüş sonrası ABD borsalarında kaos yaşanırken, herkes petrol fiyatları neden düştü? sorusunun cevabını arıyor. Küresel petrol fiyatlarındaki düşüş, dünya genelinde giderek tam doluluk seviyesine ulaşan depolama kapasitesine bağlanıyor. İşte dünyayı sarsan sıcak gelişme ile ilgili ilk yorumlar:

oroanvirüs salgının hızla yayıldığı ABD’de petrol piyasaları adeta çöktü. Küresel petrol fiyatları dünya genelinde giderek tam doluluk seviyesine ulaşan depolama kapasitesi nedeniyle tarihinin en sert günlük düşüşünü yaşadı. Petrol fiyatlarındaki çöküşle birlikte ABD borsaları yüzde 2’yi aşan oranda değer yitirdi

Petrol vadeli kontratları, koronavirüs krizinin neden olduğu derinleşen ekonomik kargaşanın traderları fiziki ham petrolün teslimatını almaktan kaçınma konusunda çaresiz bırakmasının ardından tarihte ilk kez sıfır seviyesinin altına indi. Fiyatların eksiye inmesi talebin ne denli çöktüğünü gösteriyor.

Batı Teksas Petrolü (WTI) mayıs vadelileri yüzde 231 düşüşle -40,32 dolara kadar geriledi. Bu, WTI fiyatında Mart 1946’da başlayan resmi veri tarihinin en dip düzeyi. Brent petrol ise (haziran vadelileri) yüzde 9’un üzerinde düşüşle 25,37 dolara kadar geriledi.

ABD’de ham petrol fiyatları arz fazlası yaşanacağı beklentisiyle sert düştü. Yarın vadesi dolacak olan NYMEX mayıs vadeli Batı Teksas petrolünün (WTI)varil fiyatı yüzde 301 düşüşle tarihinde ilk kez eksiye indi ve -37.63 dolara kadar geriledi. Üreticiler ellerindeki stoğu almaları için alıcılara depo ve nakliye ücretini ödemek zorunda kalabilir. Haziran ayı vadeli kontrat ise yüzde 18 kayıpla 20.43 dolara indi.

İlkin yüzde 40 değer kaybederek varil fiyatı 10.87 dolara kadar inen WTI, işleme başladığı Mart 1983’den beri en büyük tek günlük düşüşü, kısacası en kötü günü yaşadı. Bir varilde 159 litre petrol olduğu düşünüldüğünde, WTI petrolün litresi 7 sente, yani 50 kuruşa gerileme noktasına geldi.

0 DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Ardından ABD saatiyle bu sabah New York Borsası’nda işlem görürken tarihindeki en düşük değeri gören WTI’ın varil fiyatı sırasıyla 9, 5 ve 2 doların altı gibi inanılmaz fiyatlara kadar indi. Şu an ise petrol 0 doların altını görmüş durumda.