Piyasalarda zorlu bir haftayı iyi haberlerle bitiriyoruz. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

Piyasalarda zorlu bir haftayı iyi haberlerle bitiriyoruz.

Zorlu bir haftayı iyi haberlerle bitiriyoruz.


Salgına karşı bir aşının deneysel kullanım için yaz aylarında hazır olacağı ve Japonya’nın remdesivir ilacının kullanımına onay vermesi ekonomilerin açılacağına dair beklentileri kuvvetlendiriyor. Avrupa’da Almanya, İtalya ve Hollanda’nın ardından Fransa’da sosyal mesafe önlemlerini azaltan ülkeler konvoyuna katıldı
Gelişmiş ülke borsaları Mayıs başındaki korkularını geride bırakmış gözüküyor. İşsizlik başvurularının arka arkaya 5 haftadır gerilediği ABD’den başlayan ve Avrupa hisselerine yayılan bir yükseliş (%2 civarı) görülüyor. ABD-Çin faz-1 görüşmelerinin yeniden başlayacağına dair beklentilerle Asya borsaları haftayı güçlü bitiriyor.
ABD dolarının gerilemesi, durgunluğun sona ereceğini fiyatlayan verim eğrisi ve gelişmekte olan ülke paralarındaki değer artışları risk iştahının yeniden güçlenmeye başladığını teyit ediyor. Görünümü bozan tek gelişme Brezilya varlıklarında devam eden satış baskısı. Güney Amerika piyasalarında bir yayılma belirtisi görmüyoruz.
Küresel risk iştahındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da %1’e yakın tepki alışı bekliyoruz. Sene başından beri gelişmekte olan ülkelerin 10 puan gerisinde kalan MSCI Türkiye aradaki farkı kapatmaya çalışacak. Türk lirasındaki değer kazancının devam etmesini piyasalara moral verecek en önemli gelişme olarak izliyoruz.

Kaynak: İş Yatırım