Putin'den Biden'e üstü kapalı düşündürücü mesaj! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Putin’den Biden’e üstü kapalı düşündürücü mesaj!

Putin'den Biden'e üstü kapalı düşündürücü mesaj!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’ye çağrı yaparak ‘İki ülke ilişkilerini korumalıdır’ dedi.

Putin, Biden’a ‘Cuma ya da Pazartesi günü’ görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek bir nevi meydan okumuş oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisi hakkında yaptığı “katil” nitelemesi ve ABD seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği gerekçesiyle “Moskova bedel ödeyecek” şeklindeki açıklamasına karşılık ABD Başkanı Joe Biden’e münazara teklifinde bulundu.

Putin, Rossiya 24 devlet televizyon kanalında yaptığı konuşmada, en son Biden’in inisiyatifi ile telefon görüşmesi yapıldığını hatırlatarak, “Çevrim içi yöntem ile canlı yayında ABD Başkanı Biden ile tartışmamızı devam ettirmeyi öneriyorum. Erteleme olmadan, doğrudan, açık, canlı bir münazara. Bana öyle geliyor ki Rus halkı, Amerikan halkı ve diğer pek çok ülke halkı için ilginç olacak.” dedi.

Bu meseleyi uzatmak istemediğini ve hafta sonu dinlenmek için ormana gitmek istediğini belirten Putin, bu yüzden yarın ya da pazartesi bu münazarayı yapmayı önerdi.

Putin, “Amerikan tarafı için uygun olan herhangi bir zamanda biz hazırız. Şimdi Rusya Dışişleri Bakanlığına talimat veriyorum.” ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY: PİŞMAN DEĞİLİZ

Putin’in açıklamasından kısa süre sonra Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Açıklamada Putin için katil suçlamasında bulunmaktan pişman olunmadığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığına dair iddialar üzerine Putin için ‘katil’ suçlamasında bulunmuş, “Yakında bedelini ödeyecek” ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray’dan da Rusya için “Yaptıklarının hesabı kesinlikle sorulacak” açıklaması gelmişti.

ABD’den gelen sert çıkışlar üzerine Rusya’nın Washington Büyükelçisi ABD ile ilişkilerin gözden geçirilmesi amacıyla Moskova’ya çağırılmıştı. Büyükelçi Antonov, “ABD yönetimi, ülke içindeki istikrarsızlık durumu nedeniyle dış aktörleri suçluyor. Washington’un eylemleri ikili ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunmuyor. Amerikan yönetiminin bu tavrı, acil sorunlara karşı çözüm bulmak için eşit ve karşılıklı saygıya dayalı bir diyaloga uzak” açıklamasında bulunmuştu.

Putin'den Biden'e üstü kapalı düşündürücü mesaj!