Resmi Gazetede yayımlandı, Konut ve otomobil satışlarında yeni taksit düzenlemesi yapıldı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

Resmi Gazetede yayımlandı, Konut ve otomobil satışlarında yeni taksit düzenlemesi yapıldı!

Konut ve otomobil satışlarında yeni taksit düzenlemesi yapıldı!

Konut satışlarında taksit sınırının uygulanmama kararı ile birlikte taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı geldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ”Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe getirildi.

Karara göre, konuttaki taksit sınırı tamamen kaldırılırken, nihai fatura bedeli 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında vade 60 ay, 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin lirayı aşmayan satışlarda 48 ay, 300 bin lira üzeri 750 bin lirayı aşmayan satışlarda ise 36 ay ve 750 bin liranın üzerindeki taşıt satışlarında 24 ay taksit imkanı sağlanabilecek.

Perakende işletmelerin taksitli mal ve hizmet satışlarında genel taksitlendirme süresi 12 ay, bazı mal ve hizmetler için ise farklı taksitlendirme süreleri uygulanıyor. Halihazırda, söz konusu hükümde konut ve taşıt satışları için ayrı bir taksitlendirme süresi belirtilmediğinden, bu satışlar genel taksitlendirme uygulamasına tabi oluyordu.

Diğer yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili konut satışlarında herhangi bir vade sınırı konulmazken, kredili taşıt satışlarında ise aracın değerine göre farklı vade sınırları uygulaması yapılıyor. Böylelikle Bakanlığın söz konusu düzenlemesi BDDK uygulamalarına da paralel olacak şekle getirildi.

Konut ve otomobil satışlarında yeni taksit düzenlemesi yapıldı!