Rize'de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Rize’de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor

Rize'de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı Rize’de çalışmaları yerinde denetlemek üzere bir ziyaret gerçekleştirdi.

AA’nın aktardığı habere göre, yeniden inşaat çalışmalarının başladığı belediye blok alanında incelemelerde bulunan Bakan Kurum, deprem tehlikesi nedeniyle bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığını dile getirdi.

1 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Rize’de vatandaşlarla uzlaşma sağlayarak onları mağduriyete uğratmadan taşınma ve kira yardımı vermek koşuluyla projenin başladığını belirten Bakan Kurum, “Zemin iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor ve kot itibarıyla baktığımızda deniz seviyesinin altına inmiş bulunmaktayız. Burada gerekli zemin iyileştirmeleri de yapılıyor. Bir yıl içinde 404 ofis, 200 de ticari ünite olmak üzere önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız. 1 yıl içinde tamamlayıp Rize merkezde tarihi bir dönüşümü tamamlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Bölgeye millet bahçesi müjdesi de veren Bakan Kurum, “Burası şehrin kalbi ve hemen önüne de millet bahçesi yapacağız. Buradaki cephelerin iyileştirilmesi, sokak sağlıklaştırma projesiyle Rize Meydanı 2022 yılında çok daha güzel, sağlam ve güvenli binaların olduğu bir alan olacak” diye konuştu.

2 BÖLGEDE DAHA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Rize’de yıkılma riski olan binalar bulunduğunu ve bu binaları boşalttıklarını, vatandaşları da sağlam ve güvenli alanlara yerleştirdiklerini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “267 bağımsız bölümden oluşan dönüşümü de yerinde yapıyor olacağız. Yağlıtaş ve Salarha’da ilk etapta 500 olmak üzere toplam 1000 konutun yapım sürecine başladık. 2022 yılının ilk ayları içinde de tamamlamayı öngörüyoruz. Amacımız Rize için çok daha güzel, sağlam binaların olmasıdır. Bunun için de her türlü tedbiri alarak projelerimizi yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Rize'de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor