Rus paralı güvenlik Güçleri Halife Hafter saflarından çekilme kararı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Rus paralı güvenlik Güçleri Halife Hafter saflarından çekilme kararı!

Libyanın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarında savaşan Rus paralı askerlerin, başkentin güneyindeki cephelerden çekildikten sonra, Beni Velid Havalimanı’ndan üç uçakla ayrıldığını söyledi.

Libya’da yerel bir televizyona konuşan Nevir, “Wagner unsurlarını  çıkarmak için üç uçak kalktı.” dedi. Şehrin ihtiyar heyetinin, Hafter milislerine paralı askerlerin yerel  saatle 15.00’e kadar ayrılmaları için süre verdiğini aktaran Nevir, Beni Velid’e  ulaşan hava savunma sistemlerinin, Terhune kentinden çekilen Wagner unsurlarının  korunması için getirildiğini kaydetti.

Öte yandan, Libya içinde birçok sosyal medya kullanıcısı, Wagner’e  bağlı paralı askerlerin, başkentin güneyindeki Terhune kentinden çekilerek Bin  Velid kentine doğru hareket ederken görüntülerini paylaştı. Görüntülerde, Wagner  unsurlarını taşıyan askeri ve sivil araçlara, top bataryalarının ve hava savunma  sistemlerinin eşlik ettiği dikkati çekti.

 Libya ordusu, Hafter’e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok  askeri başarıya imza attı. 

Hafter milislerini 18 Mayıs’ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye  Üssü’nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de  milislerden arındırmaya devam ediyor. 

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi  olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı  grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini  savunmaya çekilmeye zorladı. Ordu birlikleri, bugün başkentin güneyinde  aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir  bölgeyi milislerden arındırdı. 

Ordu birlikleri, başkentin güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru  ekseninde ilerlerken bölgedeki kritik noktaları Hafter milislerinden geri almış  ve El-Tekbali Kampı’nda kontrolü sağlamıştı. 

Hafter milislerinin başkentin güneyindeki geri çekildiği cephelerde  yerleşim bölgelerine çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı. 

Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla anılan  Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve  Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor. 

Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki  ayrılıkçı gruplara Moskova’nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, BM  raporlarına göre yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Trablus’un sıcak cephe  hatlarında Hafter için savaşıyor.