Rusya, Ukrayna'ya yeniden havadan bomba yağdırdı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Rusya, Ukrayna’ya yeniden havadan bomba yağdırdı

yeniden havadan bomba yağdırdı
Rusya, Perşembe sabahı yoğun saatlerde Ukrayna’ya yeni bir hava saldırısı başlattı ve Ukraynalı yetkililer, hava savunma güçleri gelen füzeleri düşürürken sivillere sığınaklarda saklanmalarını söyledi.

Valisi Vitaly Kim tarafından Telegram mesajlaşma uygulamasında bildirildiği üzere, Mykolaiv bölgesinin toprakları üzerinde iki füze tespit edildi.

“Füzeler Ukrayna toprakları içinde uçuyor. Mykolaiv bölgesi üzerinden en az iki kuzeybatı” dedi.

Bir Reuters muhabiri, Kiev’den yaklaşık 30 km uzakta, alçak bir yükseklikten uçan bir füzenin sesini de duydu.

İnsanlar sabah işe gidip gelirken ülke çapında bir hava saldırısı alarmı verildi. Başkentte, çoğu bir metro istasyonuna sığındı, bazıları battaniyelere ve küçük plastik sandalyelere oturdu.

Cumhurbaşkanlığı ofisi başkanı Andriy Yermak, “İlk Rus füzeleri düşürüldü” dedi.

Rusya, Ekim ayından bu yana kritik altyapıyı füze ve drone saldırılarıyla hedef alarak kış aylarında ülke çapında elektrik kesintilerine ve diğer kesintilere neden oldu.

Kiev güçleri bir gecede uçaksavar savunmalarının Rusya tarafından gönderilen 24 insansız hava aracının hepsini vurduğunu söyledi. Herhangi bir hasar bildirilmeyen başkent çevresinde 15 insansız hava aracı düşürüldü.

İngiltere’nin Ukrayna Büyükelçisi Melinda Simmons, Twitter’da “Hava savunması [Rus] hava saldırılarına karşı gece boyunca meşgul, #Kiev’de ve [Ukrayna] boyunca potansiyel olarak sayısız hayatı kurtardı” dedi.

DTEK elektrik şirketi ayrıca, hava saldırısı tehdidi nedeniyle Kiev’de, başkentin geri kalanında ve Odesa ve Dnipropetrovsk bölgelerinde acil elektrik kesintisi gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Perşembe günkü saldırı, Almanya’nın Ukrayna’ya 14 adet Leopard 2 tankı tedarik etmeyi kabul etmesi ve sonuç olarak kendi Abrams tanklarını göndermeye karar veren ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerin de aynısını yapmasının önünü açmasının ardından geldi.

Bu tür hamleler, Moskova’da onları “aşırı derecede tehlikeli” bir tırmanış olarak gören önemli bir düşmanlıkla karşılandı.

yeniden havadan bomba yağdırdı