Sakarya'nın Hendek ilçesinde 54 yıllık havai fişek fabrikasında Büyük patlama! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 54 yıllık havai fişek fabrikasında Büyük patlama!

54 yıllık havai fişek fabrikası
54 yıllık havai fişek fabrikası

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki 54 yıllık havai fişek fabrikasında saat 11.15 sıralarında patlama meydana geldi.

Patlama anında Fabrikada yaklaşık 150 personel çalışıyor bilgisi paylaşıldı

Alınan bilgiye göre, Hendek Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. 

Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. 

Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Fabrikada 150-200 insan var, 3 bakan bölgeye gidiyor
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var.” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Koca ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, patlamaya ilişkin inceleme için Sakarya’ya gidiyor.

“Vahim bir tablo var”
Sakarya Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Vahim bir tablo var. uzun yıllar hizmet veren saygın bir sanayi kuruluşuydu. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Halen patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli’den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz.” dedi.

Vali: Şu anda olaya müdahale edemiyoruz
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ”Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu ve patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var. Olayı yakından takip ediyoruz. Bütün çevre güvenliğini aldık, vatandaşların yaklaşmasına müsaade etmiyoruz. Gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Daha önce de iki patlama olmuş
Aynı fabrikada 2009 ve 2014 yıllarında da patlama meydana gelmişti. İlk patlamada 1 kişi hayatını kaybetmiş, 37 kişi de yaralanmıştı. 2014 yılındaki patlamada ise 1 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Denizli Oto Ekspertiz