Salda Gölü'nde sıkıntı olmaması için Kamera ile denetlenecek! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Salda Gölü’nde sıkıntı olmaması için Kamera ile denetlenecek!

Salda Gölü’ndeki çalışmalarda ortaya çıkan görüntülerden sonra bölgeye kamera sistemi kuruldu.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve “Türkiye’nin Maldivler’i” olarak bilinen Salda Gölü’nde yürütülen millet bahçesi çalışmalarında geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan görüntüler tartışma yaratmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölü’nde devam eden çalışmaların 24 saat canlı takip edilmesi adına kamera sistemi kurdu.

Bakanlığın sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ülkemizin cennet köşelerinden Salda Gölü’nün korunması, koruma çalışmalarımızın da vatandaşlarımızca anbean takip edilebilmesi için bölgeye kurduğumuz kamera sistemiyle 24 saat canlı yayın yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık tarafından oluşturulan (www.saldagolu.gov.tr) web sitesinde çalışmalar 7/24 canlı bir şekilde takip edilecek. Bölgede yürütülen çalışmalar, farklı noktalara yerleştirilen kameralar ile görüntüleniyor.ÇALIŞMALAR TARTIŞMA YARATMIŞTI

Salda Gölü’nde millet bahçesi çalışmalarını yürüten yüklenici firmanın geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan çalışma görüntüleri oldukça tepki almıştı. Ortaya çıkan görüntülerde göl alanına iş makinelerinin girdiği görülmüştü.

Konu hakkında soruşturma başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüklenici firmaya ceza verirken ayrıca sorumlu personeller hakkında soruşturma başlattı

Görüntülerden sonra açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’ndeki çalışmalarda tek bir çivi bile çakılmayacağını belirterek, “Bizim projemiz, bembeyaz kumsallarıyla, turkuaz rengiyle, Salda’yı gelecek nesillere en güzel şekilde koruyarak aktarma projesidir. İlk etapta; Salda’da plansız, çarpık yapılaşmaya, gölün bilinçsizce kullanımına son verdik. Gölün hemen kıyısına otomobil girişini yasakladık, gölü kamp ve karavan görüntülerinden kurtardık, biriken çöp yığınlarını ortadan kaldırdık” ifadelerini kullanmıştı.