Salda Gölü'ndeki görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Salda Gölü’ndeki görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’ndeki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Salda Gölü’nde yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan iş makinelerinin görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Görüntülerde, çıplak ayakla dahi basılması yasak olan beyaz kumlara iş makinelerinin girdiği görüldü.

Salda Gölü’nde ortaya çıkan görüntülerden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada kendilerinin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili gerekli soruşturmanın başlatıldığını belirten Bakan Kurum, Salda Gölü’nün geleceğe en doğal haliyle ulaşacağını ve tek bir çivi bile çakılmayacağının altını bir kez daha çizdi.

FİRMAYA CEZA VERİLDİ

Salda Gölü’nde millet bahçesi çalışmasını yürüten yüklenici firmaya projede yer almayan bir uygulama yaptığı için gerekli cezanın verildiğini açıklayan Bakan Kurum, “Ayrıca müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Sorumluluğu kesinleşen personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Ortaya çıkan görüntülerin Salda Gölü’nde yürütülen projeyi yansıtmadığını ifade eden Bakan Kurum, “Bizim projemiz, bembeyaz kumsallarıyla, turkuaz rengiyle, Salda’yı gelecek nesillere en güzel şekilde koruyarak aktarma projesidir. İlk etapta; Salda’da plansız, çarpık yapılaşmaya, gölün bilinçsizce kullanımına son verdik. Gölün hemen kıyısına otomobil girişini yasakladık, gölü kamp ve karavan görüntülerinden kurtardık, biriken çöp yığınlarını ortadan kaldırdık” ifadelerini kullandı.

“TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMAYACAK”

Salda Gölü’nde yürütülen çalışmanın detayları hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Bilim adamlarımızla birlikte çalışarak projemizde gölden 800 metre mesafede sökülür takılır, doğayla uyumlu ahşap malzeme kullanıyoruz. Bu yapıların dışında herhangi bir yapılaşmaya müsaade etmiyoruz. Bir gram çimento, bir gram asfalt dökülmeyecek, tek bir çivi dahi çakılmayacak” şeklinde konuştu.