Salgın döneminde kentsel dönüşüm devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Salgın döneminde kentsel dönüşüm devam ediyor

İstanbul Avrupa yakasında yer alan Büyükçekmece ilçesinde son aylarda artan kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları, koronavirüs salgını sürecinde de devam ediyor. İlçede riskli yapıların olası büyük İstanbul depremine karşı güçlendirilmesi işlemi sürdürülüyor.

Büyükçekmece Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bugün ilçe merkezinde önemli bir alanda yıkım yaptıklarını belirterek, “Çok eskiden denizden alınmış kumla yapılan bir siteyi yıkıyoruz. Bu tip denizden alınan kumla 30 – 40 sene önce yapılan binaların iskanlı da ruhsatlı da olsa 5 buçuk şiddetindeki bir depremde ayakta durması mümkün değildir. Büyükçekmece’de korona virüs ile mücadelemiz devam ederken aynı zamanda aralıksız haftada 3 – 5 blok yıkarak, yıkılması gereken binaları yıkarak şehrimizi emniyete almak istiyoruz. Eğer biz şehirlerimizdeki yıkılabilecek durumda olduğunu bildiğimiz binaları kentsel dönüşüme tabii tutup yenilemezsek çok büyük can ve mal kaybı olacak” şeklinde konuştu.

İLÇENİN YÜZDE 75’İ DEPREME HAZIR

Depreme karşı Ankara, İstanbul, yerel yönetimler ve merkezi yönetimin el ele vererek çalışma yapması gerektiğinden bahseden Başkan Akgün, “İstanbul’u depreme hazırlamazsak korona virüsün aldığı canın yüzlerce kat fazlasını alacaktır. Biz bugüne kadar bağımsız olarak Büyükçekmece’nin yüzde 75’ini depreme hazırladık. Yüzde 25’lik bir bölüm kaldı elimizde onu da inşallah 5 yıl içerisinde çözeceğiz. Daha çok hızlanması için merkezi idarinin bu işi kolaylaştırıcı kanuni tedbirler alması lazım. Bir kişi gidiyor müteahhitten daha fazla para almak için yüzlerce insanın önünü kapatıyor. Deprem olduğu anda o bina yıkılırsa ne olacak?” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümde hukuksal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Akgün, “Kişilerin ferdi olarak dava açması da engellenmelidir. Dolayısıyla kentsel dönüşüm bir maddi yönü, bir de hızlandırılması için yeni hukuki düzenlemesi gerekiyor. Bunun da İstanbul için çok önem arz ettiğini altını çizerek söylüyorum. İstanbul’da çok büyük bir tehlike var. Bu tehlikeyi görmemezlikten gelemeyiz” şeklinde konuştu.