Salgın öncesi Türkiye'deki yatırımlarını artıran Çinlilerin 2021'deki alımları yavaşladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Salgın öncesi Türkiye’deki yatırımlarını artıran Çinlilerin 2021’deki alımları yavaşladı

Salgın öncesi Türkiye'deki yatırımlarını artıran Çinlilerin 2021'deki alımları yavaşladı
Çinli yatırımcıların Türkiye’deki konut yatırımları, 2019 yılıyla birlikte artış ivmesine girmişti. 2020 yılında ise Çinlilerin, Türkiye’de en çok konut alan yabancılar arasında dönem dönem ilk üçte yer aldığı görülmüştü.

Dünya’da yer alan habere göre, 2021 yılının ilk 7 aylık döneminde Türkiye genelinde Çinliler tarafından toplam 370 adet konut satın alındı. Çinliler, 2020 yılının tamamında 891 adet konut satın aldı.

En fazla konut satın alan yabancılar listesinde Çinliler, bu yılın Ocak ayında 12’nci sırada, Şubat ayında 11’inci sırada, Mart ayında 9’uncu sırada yer bulurken Haziran ayında 19’uncu sırada yer aldığı görüldü.

“ÇİNLİLER ESKİSİ KADAR İŞTAHLI DEĞİL”

Çinli yatırımcıların konut alımlarındaki yavaşlamayı değerlendiren sektör temsilciler, bu duruma neden olarak değerleme şirketlerine getirilen sıkı denetimden dolayı Çinli aracıların karlarının düşmesi ve yabancıdan yabancıya gerçekleştirilen satışa getirilen kısıtlamaları gösteriyor.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Bu şirketler yüksek karlarla aldıkları gayrimenkulleri Çinli bireylere satıyorlardı. Bunların temel alım sebebi de vatandaşlık. Yabancıya taşınmaz ediniminde değerleme zorunluluğuna getirilen sıkı denetimlerden dolayı bu şirketler yüksek kar yapacakları fiyatları göremediler. Öncesinde değerleme şirketlerine değerinin üzerinde bir fiyat yazdırabiliyordu. Şimdi değerleme firması o fiyatı yazmayıp gerçek fiyatı yazınca bu sefer de o bedel üzerinden satışı gerçekleştiremiyor. Ondan dolayı Çinli firmalar eskisi kadar alım yapmada iştahlı değiller” ifadelerini kullandı.

Konut üreticilerinin gelecek dönemlerde bireysel alıcılara yöneleceğine dikkat çeken Akbal, “Dolayısıyla bizim artık bireysel alıcılara yönelmemiz lazım. Dernek olarak bu konuyla ilgili planlarımız var. Bunlar arasında COVID-19 hafiflediğinde Pekin ve Şanghay’da tanıtım turları düzenleyerek son kullanıcıya değinmek yer alıyor. Böylece Çinli bireyler hem yüksek fiyatla alım yapmak zorunda kalmayacaklar hem de Türkiye farkındalığını artırmış olacağız” diye konuştu.

Salgın öncesi Türkiye'deki yatırımlarını artıran Çinlilerin 2021'deki alımları yavaşladı
Denizli Oto Ekspertiz