Samsun'nun Canik ilçesinde 280 milyon TL yatırım değerinde dönüşüm projesi geliştiriliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakToki

Samsun’nun Canik ilçesinde 280 milyon TL yatırım değerinde dönüşüm projesi geliştiriliyor

Samsun'nun Canik ilçesinde 280 milyon TL yatırım değerinde dönüşüm projesi geliştiriliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde tüm Türkiye’de belediyeler, TOKİ ve müteahhitler tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla güvenli ve modern yaşam alanları oluşturuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Samsun Canik’te hayata geçirilecek yeni kentsel dönüşüm projesinin temel atma törenine katıldı. Törende bir konuşma gerçekleştiren Bakan Kurum, Türkiye genelinde bugüne kadar 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını belirten Bakan Kurum, “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm diyoruz. Her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmek için canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

676 KONUT İNŞA EDİLİYOR

AA’nın aktardığı habere göre, şu anda Türkiye genelinde 272 bin 261 sosyal konut, kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümü konutunun yükseldiği bilgisini paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu çerçevede Samsun’da da önceliğimiz şüphesiz ki kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü. Bu kapsamda Canik ve İlkadım’da olduğu gibi Atakum, Vezirköprü, Tekkeköy, Çarşamba ilçelerimizde dönüşüm çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Canik’te bulunduğumuz bu alanda yatırım değeri 280 milyon lira olan kentsel dönüşüm projemizin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Canik’teki dönüşüm çalışmasını Emlak Konut aracılığıyla yürüteceklerini ifade eden Bakan Kurum, “30 bloktan oluşan 487 adet 2+1, 189 adet 3+1 olmak üzere toplam 676 konut ve 22 ticari ünitemizi inşa ediyoruz. Biz geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışına sahibiz” diye konuştu.

DOĞAL DOKUYA UYGUN TASARLANDI

Projelerin yatay mimarili ve Karadeniz yöresi renklerine uygun şekilde tasarlandığını aktaran Bakan Kurum, “Burada yaptığımız tüm konutlarımızı Samsun’daki metruk binalarımızın kentsel dönüşümü için rezerv yapı olarak kullanacağız. Proje alanımız ana ulaşım aksları üzerindeki konumu ve şehir merkezine yakınlığı ile önemli bir lokasyona sahip. Buradaki konut, ticaret ve park alanlarının Samsun‘a ve çevresine değer katacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.