SAS Havayolları 5 bin havayolu çalışanını işten mi Çıkartıyor? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

SAS Havayolları 5 bin havayolu çalışanını işten mi Çıkartıyor?

Korona virüsü salgını nedeniyle ülkelerin tamamına yakını sınır kapılarını kapattı, yurtdışı ulaşımı durdurdu. Alınan önlemler, hava yolu taşımacılığı sektöründe krizi günden günde derinleştirdi.

Sektörden son haber İskandinav Hava Yolları’ndan (SAS) geldi. Reuters’ta yer alan habere göre; İsveç, Norveç ve Danimarka ortaklığındaki şirket, yaklaşık 5 bin kişinin işten çıkartılacağını açıkladı. Bu sayı, toplam iş gücünün yüzde 40’ına denk geliyor.

ÇALIŞANLARINI ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARMIŞTI

SAS, mart ayının ortalarında çalışanlarının yüzde 90’ını ücretsiz izne çıkarmıştı. İşine son verilecek işçilerin 1900’ünün İsveç, 1700’ünün Danimarka ve 1300’ünün Norveç’teki ofisten gerçekleştirilmesi bekleniyor. SAS’ın açıklamasında kararın gerekçesi olarak, “Mevcut kısıtlamalar nedeniyle bizim için önemli olan yaz sezonunda kısıtlı bir faaliyet bekliyoruz. Hava yolu taşımacılığının salgın öncesi seviyeye dönmesi yıllar alacak” ifadeleri yer aldı.

SAS CEO’su Rickard Gustafson ise İsveç haber ajansı TT’ye konuşarak, “Hükümetlerden destek aldık. Örneğin İsveç’in, ücretsiz izne çıkan işçilere destek sağlaması, şirkette binlerce kişinin işini korumasını sağladı. Ancak geleceğe bakmamız ve salgın nedeniyle düşen talebe hazırlanmamız gerek. Corona virüsü tüm dünyada ama özellikle de hava yolu endüstrisinde büyük bir krize yol açtı” dedi.

17 Mart’ta şirketin iki büyük ortağı İsveç ve Danimarka Hükümetleri, SAS’a 275 milyon euro kredi sağlanacağını duyurmuştu. SAS, şu anda sadece Norveç ve İsveç’te sınırlı sayıda yerel uçuş yapıyor.

Kaynak: Gazete Duvar