Sektör temsilcileri çıkan inşaat maliyetleri sorunuyla mücadele ediyor | intHaber.com
Güncelİnşaat

Sektör temsilcileri çıkan inşaat maliyetleri sorunuyla mücadele ediyor

Sektör temsilcileri çıkan inşaat maliyetleri sorunuyla mücadele ediyor
İnşaat sektörü bir yandan yüksek konut kredisi faizlerinin satışlara olumsuz etkileriyle uğraşırken diğer yandan geçtiğimiz ay rekor seviyeye çıkan inşaat maliyetleri sorunuyla mücadele ediyor.

Temmuz ayı inşaat malzeme endeksi, yıllık bazda yüzde 53.7 oranında arttı. Bunun yanı sıra demir ton fiyatında yüzde 128, çimento fiyatında yüzde 130, hazır beton fiyatında yüzde 119, bakır fiyatında yüzde 120’lere varan fiyat artışlarının olduğu biliniyor.

Yeni Şafak’ta yer alan haberde, inşaat maliyetlerindeki artış hakkında değerlendirmelerde bulunan konut üreticileri, gelecek dönemlerde konut fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olacağına dikkat çekti.

“MALİYET ARTIŞI YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, maliyet artışının yüzde 100’ün üzerinde olduğunu belirterek, “Konut yapımcıları olarak bu artışın büyük kısmını absorve ederek, maliyetin enflasyonu körüklememesini ve konut fiyatlarının erişilebilir kalmasına gayret ettik. Devam eden projelerde bu gayretimiz olumlu sonuç buldu ve maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışının yarısı nihai tüketiciye yansıdı. Ancak bundan sonra başlayacak yeni projelerde böyle bir şansımız olmayabilir. Başta demir ve çimento olmak üzere inşaatın temel hammaddelerinde gerçekleşen artışların tamamı konut fiyatlarına yansıyabilir. Biz yine gücümüzün yettiği kadar maliyet artışlarını dizginlemeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE FİYATLARDA ARTIŞ ÖNGÖRÜYORUZ”

Türkiye’de özellikle İstanbul’da metrekare satış fiyatlarının bazı ilçelerde 30 bin TL’yi, kira bedellerinin metrekarede 34 TL’ye ulaştığına dikkat çeken Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yaşanan bu artışta inşaat maliyetlerinin etkili olduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönem fiyatlar açısından bir artış öngörüyoruz, bu nedenle konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve sektörü teşvik edici kampanyaların yapılması ile ilgili bir beklenti de bulunuyor” diye konuştu.

“FİYATLAR DAHA DA ARTACAK”

İnşaat maliyetlerindeki artış hakkında konuşan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise, “Türkiye’de ev satın almak herkesin hayali olsa da son yıllarda artan konut fiyatları ve yükselen kredi faizleri konut almayı zorlaştırıyor. Konut fiyatlarında bir düşüş beklemiyoruz. Tam tersi maliyet artışları nedeniyle ve yeni konut arzının yetersiz kalması sonucu fiyatlar daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcileri çıkan inşaat maliyetleri sorunuyla mücadele ediyor