Sektör temsilcileri, pandeminin konut satışlarına olumsuz etkilerinin sürdüğünü belirtiyor | intHaber.com
EkonomiSektörel

Sektör temsilcileri, pandeminin konut satışlarına olumsuz etkilerinin sürdüğünü belirtiyor

Sektör temsilcileri, pandeminin konut satışlarına olumsuz etkilerinin sürdüğünü belirtiyor

Nisan 2021 dönemine ait açıklanan konut satış verilerine göre, pandeminin etkilerinin ilk kez görülmeye başlandığı geçen yılın Nisan ayına göre satışlar arttı.

Nisan 2021 döneminde 95 bin 863 adet konut satılırken yıllık bazda satışlar yüzde 124.1 oranında arttı.

Nisan ayı konut satış rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaatların devam ettiğini ancak satışların durduğunu dikkat çekerek Ramazan Bayramı sonrasını iple çektiklerini dile getirdi.

Hafta sonu kısıtlamalarının etkisiyle Nisan 2021 dönem satışlarının bir önceki aya göre gerilediğine dikkat çeken Durbakayım, “Bu daralmanın tam kapanma yaşadığımız Mayıs 2021 döneminde bir kat artmasını bekliyoruz. Ancak kapanma sonrasında sektörde başlamasını beklediğimiz kampanyalar ve devletten gelmesini beklediğimiz teşviklerle ile birlikte konut satışlarındaki ivmenin yönünün tekrar yukarı doğru olmasını bekliyoruz. Nisan döneminde de aylık bazda yüzde 2 seviyelerinde olan konut kredi faizlerinin ipotekli satışları baskı altına aldığı görülmektedir. Nitekim Nisan ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artış göstererek 17 bin 514 olurken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 18,3 olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

BAYRAMDAN SONRA SATIŞLARIN ARTMASI BEKLENİYOR

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün Ramazan Bayramı sonrasını iple çektiğini belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Pandemi nedeniyle ülkemizde yaşanan 20 günlük tam kapanma, konut satışlarını olumsuz etkiledi. Sektörümüzdeki firmaların şantiyelerdeki inşaat çalışmaları kesintisiz devam ederken, kısıtlama nedeniyle satış ofislerindeki görevli arkadaşlarımız, online veya telefonla hizmet vermeye devam ettiler. Ancak online konut satışı çok fazla olmuyor. Zira birçok insan hayatları boyunca yaptıkları birikimleri, hayallerindeki yuvaya dönüştürmek isterken, her şeyi yerinde görmek istiyor. Örnek daireleri gezip, malzemeleri incelemek istiyor. Projenin bulunduğu lokasyonu, manzarayı canlı olarak görmek istiyor. Bu nedenle, satış ofislerinin kapalı olması veya konut sahiplerinin projeye gelememesi, satışları oldukça olumsuz etkiledi. Buna rağmen tam kapanma sürecinin Covid salgınının yavaşlamasına/azalmasına katkı sağlayacağı yönünde umudumuz sürüyor. Özellikle hafta sonu kısıtlarının da kaldırılmasıyla birlikte satışların da canlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcileri, pandeminin konut satışlarına olumsuz etkilerinin sürdüğünü belirtiyor