Sektörde beklenen talep artışı başladı. İşte sektördeki son gelişmeler… | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Sektörde beklenen talep artışı başladı. İşte sektördeki son gelişmeler…

İMSAD
İMSAD

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından Temmuz 2020 dönemine ilişkin sektör raporu yayınlandı. Raporda sektörün artan taleple hızlı bir toparlanma sürecine girdiği kaydedildi.

Söz konusu rapora göre, inşaat malzemeleri sanayisi koronavirüs salgını nedeniyle Mayıs 2020 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.8 oranında geriledi. Temmuz ayında ise Türkiye’de iktisadi faaliyetlere ve sosyal hayata kontrollü geri dönüş büyük ölçüde gerçekleştirildi. İnşaat sektörü bu durumdan olumlu bir şekilde etkilendi.

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi, 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8.1 oranında büyüme yakalarken Nisan ayında üretim yüzde 24.1 oranında geriledi.

TALEP ARTIŞIYLA TOPARLANMA SÜRDÜ

İMSAD tarafından oluşturulan rapora göre, Temmuz ayında inşaat sektöründe talep artışıyla toparlanma devam etti. TÜİK tarafından hazırlanan inşaat sektörü güven endeksi, temmuz ayında müteahhitlerin koşullarındaki iyileşmenin devam ettiğini gösterdi. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan faktörler azaldı. Talep yetersizliği temmuz ayında gerilemeye devam etti. Finansman sorunları ise sınırlı ölçüde artış gösterdi.

Raporda, önümüzdeki dönemlerde desteklerin kademeli olarak azalması ile inşaat sektörünün yine kendi dinamiklerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceği, bunun da inşaat sektörü faaliyetlerinde hızlı toparlanmanın ardından bir normalleşme getireceği öngörüldü.

YENİ ALINAN İNŞAAT İŞLERİ ARTTI

Temmuz ayında inşaat sektöründe yeni iş siparişleri 14.8 puan artış kaydetti. Yeni iş siparişlerinin alınması sektörde olumlu karşılanırken sektördeki güven artışı ile örtüştü. Ayrıca yeni iş siparişlerinin önümüzdeki aylarda yeni inşaat başlangıçlarını da desteklediği görüldü.

Mevcut işlerin seviyesi ise Temmuz ayında 21.5 puan yükseldi. Böylelikle inşaat işleri mevcut seviyesi Haziran ayında 25.6 puanlık iyileşmenin ardından Temmuz ayında da önemli bir artış gösterdi.

Denizli Oto Ekspertiz