Sektörde kapanma dönemi sonrasında satışlara hareketliliğin yaşanabileceği belirtiliyor | intHaber.com
EkonomiEmlakİnşaat

Sektörde kapanma dönemi sonrasında satışlara hareketliliğin yaşanabileceği belirtiliyor

Gayrimenkul

Gayrimenkul sektöründe gözler yaz dönemine çevrildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 18 günlük tam kapanma döneminde olan Türkiye’de bu sürecin sonrasında geçtiğimiz yılın yaz dönemine benzer bir satış hareketliliğinin olabileceği düşünülüyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, özellikle ülkelerarası seyahat yasaklarının sona ermesiyle beraber konut satışlarında büyük artışların olabileceği düşünülüyor.

“TAM KAPANMANIN BİTMESİYLE CİDDİ YABANCI TALEBİ OLABİLİR”

Türkiye’nin hem gurbetçiler hem de Avrupalı emekliler için bir cennet olduğuna dikkat çeken Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Araplar daha çok yatırım amaçlı alım yaparken, Avrupalılar oturumluk alıyor” diye konuştu.

Koronavirüs salgın sürecinde dünyanın dört bir yanındaki gayrimenkul piyasasının kan kaybettiğini belirten Akbal, Türkiye’nin ise bu kan kaybından en az etkilenen ülkelerin başında yer aldığını ifade etti.

Türkiye’nin salgın sürecinde sağlık alanında imza attığı başarılı performansın da yabancı yatırımcıların ilgisini çektiğini belirten Akbal, “Özellikle Avrupalı yatırımcıların Türkiye algısının güçlenmesinde, bu pandemi döneminde ortaya koyduğumuz performans son derece etkili oldu. Bunu yaptığımız bire bir görüşmelerde çok net biçimde görüyoruz. Tam kapanmanın açılmasıyla biriken yabancı talebinin de patlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ GÜÇ KONUT SATIŞLARINI ETKİLEYEBİLİR

2020 yılında Türkiye’nin bir önceki yıla göre, konut satış adedinin yüzde 9 artış yakaladığını belirten Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, koronavirüs salgını sürecinde böyle bir artış oranının Avrupa’da yaşanmadığına dikkat çekerek, “Aksine İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya gibi ülkelerde yüzde 10 ila 25 arasında dramatik düşüşler yaşandı. Bayramdan sonra satışlar ciddi artacak” diye konuştu.

Türkiye’nin sağlık sektöründeki gücünün ülkemizi yabancıya ev satışında öne çıkardığını belirten Çelik, “Artan döviz kurunun ve devam eden 250 bin dolarlık konut alımına vatandaşlık hakkının da etkisiyle özellikle İstanbul ve güneydeki illere Avrupalıların konut alım ilgisinin süreceği bir gerçek” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul