Sektörde tartışılan çimento fiyatlarına dair önemli bir açıklama geldi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Sektörde tartışılan çimento fiyatlarına dair önemli bir açıklama geldi

Sektörde tartışılan çimento fiyatlarına dair önemli bir açıklama geldi.
İnşaat sektöründe yeni bir kriz yaratan çimento fiyatlarına ilişkin sektör temsilcilerinden geçtiğimiz haftalarda Rekabet Kurulu’na inceleme konusunda çağrı yapılmıştı. Konuya dair Rekabet Kurulu’ndan önemli bir açıklama geldi.

Dünya’da yer alan habere göre, çimento fiyatlarına dair İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu’dan “6 milyon konut kentsel dönüşüm beklerken çimento kartelinin yüzde iki yüz zam yapması kabul edilemez, 250 alt sektöre de ciddi zarar vermektedir” şeklinde iddialar ortaya atılmıştı. Ayrıca müteahhitler, önümüzdeki günlerde artan çimento fiyatlarına karşı inşaat durdurma eylemi yapma kararı aldı.

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle’den konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Nisan ayından bu yana çimento fiyatlarına dair kapsamlı bir soruşturma yapıldığının altı çizildi.

“EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLER VAR”

Çimento fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunan Küle, “Çimento sektörüne gelince, maalesef bazı eksik ve yanlış bilgiler var kamuoyunda. Çimento sektöründe bu yılın dördüncü ayında başlamış kapsamlı bir soruşturma sürüyor. Gerek tarafların savunma haklarının etkin kullanılması gerekse de sağlıklı analizlerin yapılması adına biliyorsunuz soruşturma süreçleri sözlü savunma toplantısı ve nihai karara kadar gizli sürüyor” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili 20 Nisan 2021 tarihinde bir duyuru yayımladıklarını anımsatan Küle, “Web sitemizden dileyen herkes bu duyuruya ulaşabilir ve dilediği bilgi ve belgeyi Kurumumuzla paylaşabilir” diye konuştu.

Sektörde tartışılan çimento fiyatlarına dair önemli bir açıklama geldi.
Denizli Oto Ekspertiz