Sel bölgelerinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Sel bölgelerinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Sel bölgelerinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından sel felaketinin yaşandığı Kastamonu, Sinop ve Bartın şehirlerinde hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Sosyal medya hesabı üzerinden hasar tespit çalışmalarına dair son bilgileri paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ağır hasarlı, acil yıkılacak, yıkılmış, Kastamonu’da 260 bina, 564 bağımsız bölüm, Sinop’ta 277 bina, 415 bağımsız bölüm tespit ettik. Hasar tespit sonuçlarına göre binaların yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz. Kastamonu’da yıkım kararı aldığımız 90 binanın tamamını yıktık. Sinop’ta da yıkım kararı aldığımız 101 binadan 64’ünün yıkımını gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Hasar tespit çalışmalarının 10 günde tamamlandığını kaydeden Bakan Kurum, “Üç ilimizde köy evlerimizle birlikte 1114 konut üreteceğiz” diye konuştu.

YENİ KONUT ÜRETİMİ BAŞLIYOR

Sel bölgelerinde yürütülecek yeni konut projelerinden de bahseden Bakan Kurum, bölgelerdeki yapıların yatay mimari esasıyla, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde olacağını belirterek konutların en geç 1 yıl içerisinde vatandaşlara teslim edileceğinin altını çizdi.

Söz konusu konutlar için ihale sürecinin başladığını aktaran Bakan Kurum, “Kastamonu Bozkurt’ta TOKİ Başkanlığımız eliyle 3 Eylül’deki ilk ihaleyle 478 konutumuzun inşa sürecini başlatacağız. Bozkurt’ta eskisinden daha büyük ve içinde kıraathanesi ve sosyal donatıları olan yeni bir kent meydanı yapacak, bölgeye ticaret aksı kazandıracağız. Yerel mimarimizi örnek alarak inşa edeceğimiz yeni meydanımızla Bozkurt’umuza değer katacağız. Bozkurt’ta, selde zarar gören ve yaklaşık 100 dükkân olan çarşımızı esnafımızla birlikte yenileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sel bölgelerinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı.