Sel felaketinin bu yıl da yaşandığı Rize'de çalışmalar sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel DönüşümToki

Sel felaketinin bu yıl da yaşandığı Rize’de çalışmalar sürüyor

Sel felaketinin bu yıl da yaşandığı Rize'de çalışmalar sürüyor
Doğu Karadeniz bölgesinde son haftalarda yaşanan sel felaketleri sonrasında kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Bu şehirlerden olan Rize’de öncelikli olarak 665 binanın boşaltılacağı belirtildi.

Milliyet’te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Ordu ve Samsun şehirlerini dahil eden 15 maddelik ‘İklim Değişikliği Eylem Planı‘ hazırlandı.

Söz konusu planda, dere yatağında yer alan ve iklim değişikliği sebebiyle risk taşıyan 1950 binanın acil olarak taşınması gerektiği yer aldı. Bu binalarda yaşayan 2 bin aile, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek yeni konutlara yerleşecek.

BAYRAM SONRASI TEBLİGATLAR YAPILACAK

Bu yıl yine sel felaketini yaşayan Rize’de ise eylem planı kapsamında 40 ayrı dere yatağında sel riski altında ‘acil ve öncelikli boşaltılması’ gereken 665 bina tespit edildi. Bayram sonrası tebligatların yapılarak tahliye edilerek yıkılacak yapıların sahipleri kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek yeni konutlara yerleşecek.

VATANDAŞLARIN YARALARI SARILACAK

Rize’deki çalışmalar hakkında geçtiğimiz günlerde bilgilendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Dere güzergahında kalan yapıları netleştirdik. Heyelan riski taşıyanlarla ilgili tespitler sürüyor. Bu konuyla ilgili vatandaşlarımıza bayramdan sonra tebligatlarımızı yapacağız. Taşınma ve kira yardımı vereceğiz. TOKİ Başkanlığımız eliyle ilk etapta 550 konut yapım sürecini de başlattık. Bu konutları dere güzergahındaki riskli yapı sahipleri için yapıyoruz. En geç bir yıl içerisinde de konutlarımızın teslimini yapıyor olacağız. Amacımız Rize’de selden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını en hızlı şekilde sarmak” ifadelerini kullanmıştı.