Sel felaketinin izleri silinmeye çalışılan Giresun'da dönüşüm başladı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncelKentsel Dönüşüm

Sel felaketinin izleri silinmeye çalışılan Giresun’da dönüşüm başladı.

Sel felaketi
Sel felaketi

Giresun’da geçtiğimiz hafta sonu etkili olan yağış nedeniyle Dereli, Yağlıdere, Doğankent, Güce ve Espiye ilçelerinde sel felaketi yaşandı. Yaşanan felaketten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile diğer birçok Bakanlık, Giresun’da yaraları sarma adına çalışmalar sürdürüyor.

Şehirde hasar tespit çalışmaları devam ederken bu çalışmanın 55 ekiple sürdürüldüğü öğrenildi. Çalışmalarda toplam 688 binadaki 2 bin 949 bağımsız bölüm denetlendi ve 74 binadaki 146 bağımsız bölümün ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak biçimde olduğu tespit edildi.

YIKIMLAR YAPILDI

Giresun’da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 28 binada 96 bağımsız bölüm tespit edildi, 11 binada toplamda 20 bağımsız bölüm yıkıldı. Ayrıca tarım ve hayvancılık zararlarına ilişkin 20 araçla görevlendirilen 52 personel, 11 ilçedeki 131 köy ve mahallede ise 877 hasar tespit edildiği bildirildi.

Şu ana kadar sel felaketinden etkilenen 282 haneye 906 bin TL yardım yapılırken 638 hane için 2,5 milyon TL kaynak planlamasının olduğu öğrenildi.

Giresun’da Bakanlık tarafından yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli ve modern konutlar üretilecek.

BARINMA SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sel felaketinden etkilenen vatandaşların barınma sorununu çözme adına da çalışma yürütüyor. Bakanlığın kalıcı konut çalışmasına başladığı bildirildi. Ayrıca geçici sorunu çözme adına kira yardımlarına da başlandı.

Özellikle yağışlar sonrasında taşan Akkaya Deresi’nin yatağında inşa edilen ve selden sonra riskli duruma gelen yapılarda oturuma izin verilmiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirde diğer Bakanlıkların yanı sıra AFAD’la da koordine bir çalışma yürütüyor.

Denizli Oto Ekspertiz