Sel felaketinin yaşandığı Artvin'de hasar tespit çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Sel felaketinin yaşandığı Artvin’de hasar tespit çalışmaları sürüyor

Geçtiğimiz Perşembe günü Artvin’de metrekareye düşen 170 kilogram yağış, sele neden olmuştu. Murgul ilçesinde sele kapılan 1 kişi kaybolurken selden etkilenen çok sayıda yapı tespit edildi.

Şehirde sel felaketinin izlerini silme adına kapsamlı ve yoğun şekilde çalışma yürütülüyor.

NTV’de yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İlbank Bölge Müdürlüğü ekiplerince merkez ve köylerde hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Belirlenen ilk sonuçlara göre, Artvin genelinde 10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ile 2 ahır yıkıldı. Şehirde toplamda 1459 bina, konut ve bağımsız bölüm hasar gördü.

ARHAVİ’DE SON DURUM

Artvin’de geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinden en fazla etkilenen ilçe Arhavi oldu. İlçede yürütülen çalışmalar sonrasında 10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ile 2 ahır yıkıldı, 6 bina, 3 ev ve 9 bağımsız bölüm ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

Arhavi’de 253 bina, 1144 bağımsız bölüm ile 44 konut ise sel ve heyelanlardan etkilenerek hasar aldığı belirlendi. Öte yandan çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Arhavi ilçesinde selin yarattığı tahribatı ortadan kaldırma adına yoğun çalışma yürütülüyor. 500 jandarma komando ve 118 AFAD gönüllüsü ile çevre il ve ilçelerden gelen belediye görevlilerinin yer aldığı ekip, caddeleri çamur ve balçıkları temizliyor. Caddelerde enkaz ve molozlar kaldırılırken su tankerleri ile yıkama çalışması yapılıyor.