Sel felaketinin yaşandığı Giresun'da Bakanlık tarafından güvenli konutlar inşa ediliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Sel felaketinin yaşandığı Giresun’da Bakanlık tarafından güvenli konutlar inşa ediliyor

Sel felaketinin yaşandığı Giresun'da Bakanlık tarafından güvenli konutlar inşa ediliyor
Sel felaketinin yaşandığı Giresun'da Bakanlık tarafından güvenli konutlar inşa ediliyor

22 Ağustos’ta Giresun’da etkili olan yağış sonrası başta Dereli ilçesi olmak üzere birçok noktada taşkınlar yaşanmıştı. Kent genelinde yaşanan felaket sonrası 11 kişi hayatını kaybetmişti. Birçok yapı da kullanılamaz hale gelmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sel felaketinden sonra Giresun’da yaraları sarma çalışmalarına başlamıştı. Dereli’de inşa edilen yeni konutlarda büyük ilerleme kaydedildi.

Milliyet’te yer alan habere göre, sel felaketinde Dereli merkezde büyük hasarın meydana geldiğini anımsatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yine Yağılıdere’de, Doğankent’te, birçok köy evimizde de hasarlar meydana gelmişti. Hemen olay olur olmaz ilgili tüm bakanlarımızla birlikte Dereli’mize gelip 15 gün vatandaşımızla birlikte olmak suretiyle Dereli’de, Doğankent’te, Yağlıdere’de, Giresun’un tüm köylerinde mahalle mahalle gezmek suretiyle vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa giderecek çalışmaları hızlı bir şekilde yapma gayreti içerisine girdik” diye konuştu.

Bakan Kurum, hem Dereli bölgesi hem de Doğankent bölgesinde toplamda 618 bağımsız bölümden oluşan 250 köy konutu inşa edildiğini aktardı.

DAHA GÜVENLİ YAŞAM ALANI OLACAK

Dereli’de yürütülen çalışmalarda ticari ünitelerin, belediye binasının ve sosyal alanların olduğu yine dere güzergahı üzerinde inovasyon alanları, millet bahçesi düzenlemeleri yapıldığından bahseden Bakan Kurum, “İhalelerimizin hepsini yaptık ve vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde 2021 yılının Haziran ayı içerisinde tamamlayıp inşallah daha sağlam, daha yaşanabilir, daha güvenli Derelimizi, Doğankentimizi ve köy konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız.

Tüm alanlarda çalışmalarımız fiilen devam etmekte. Yine ilgili bakanlıklarımızda bugün için yapılması gereken tüm çalışmaları büyük fedakarlık örneği göstererek valiliğimiz koordinasyonunda çalışmalarını yaptılar” ifadelerini kullandı.