Sel felaketinin yaşandığı Rize'de hasar tespit çalışmaları sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Sel felaketinin yaşandığı Rize’de hasar tespit çalışmaları sürüyor

Sel felaketinin yaşandığı Rize'de hasar tespit çalışmaları sürüyor
Rize’de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış sonrasında başta Güneysu ve Çayeli olmak üzere şehrin birçok noktasında sel ve su baskınları yaşandı.

AFAD’dan yapılan son açıklamada, Merkez Muradiye beldesinde 2, Güneysu ilçesinde 1, Güneysu’ya bağlı Ballıdere köyünde 3 vatandaşın cansız bedenine ulaşıldığı bildirildi.

AA’nın aktardığı habere göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sel felaketinin yaşandığı Rize’de incelemelerde bulundu.

“HASAR TESPİTİ 2 GÜNDE TAMAMLANACAK”

Çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarının gerek Rize’den gerekse çevre illerden gelen ekiplerle yapıldığını belirterek, “2 gün içinde hasar tespit çalışmalarından bir netice alacağız. Bir taraftan heyelan ve taşkın riski altında olan binaların tespit çalışmasının yapılmasına müteakip olarak daha önce Giresun Dereli’de olduğu gibi burada da konutlarımızın inşasını TOKİ vasıtasıyla hızlı bir biçimde yapacağız. Taşkın riski altındaki binaların taşınmalarını hızlı bir biçimde yapacağız. Tek katlı ve zemin artı 2 ve 3’ü geçmeyecek şekilde ve taşkın riski olmayan yerlere yapacağız” ifadelerini kullandı.

Selden etkilenen çay alım merkezleri hakkında da konuşan Bakan Kurum, “Yine çay alım merkezlerinin dere güzergahında ve sıkıntılı olduğunun tespitini yaptık. Yine belirlenen yerlere TOKİ vasıtasıyla çay alım merkezleri yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Geçmiş olsun, milletimizin başı sağ olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Sel felaketinin yaşandığı Rize'de hasar tespit çalışmaları sürüyor