Sel felaketinin yaşandığı Rize'de yeni konut çalışmaları başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelToki

Sel felaketinin yaşandığı Rize’de yeni konut çalışmaları başladı

Sel felaketinin yaşandığı Rize'de yeni konut çalışmaları başladı
Geçtiğimiz günlerde aşırı yağış sonrası oluşan ve başta Muradiye, Büyükköy, Güneysu bölgelerini etkileyen sel felaketi sonrasında Rize’de çalışmalar başlatılmıştı.

AA’nın aktardığı habere göre, bayram namazını Rize’de kılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sonrasında çalışmalar hakkında son bilgileri aktardı.

Selden etkilenen bölgelerde alt yapı sorunlarının giderildiğini belirten Bakan Kurum, “Şu an itibariyle tüm yollarımız açık, selin etkilendiği tüm ilçelerimizde beldelerimizde alt yapı hasarları giderilmiş. İçme suyu keza verilmiş durumda” diye konuştu.

YENİ KONUTLAR 1 YILDA KURULACAK

Sel felaketinden etkilenen vatandaşlar için hayata geçirilecek konut projesi hakkında detayları aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ başkanlığımızın eliyle 550 konut yapım sürecini de başlattık. Ve inşallah en geç bir yıl içerisinde konutlarımızın teslimini de yapıyor olacağız. Amacımız Rize’mizin Rize de selden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını en hızlı şekilde sarmaktır” ifadelerini kullandı.

Rize’de kalıcı hizmet için de çalışma başlatıldığını belirten Bakan Kurum, “İstinat duvarı, yolların yapımı, gerekse kalıcı konutların yapımına ilişkin adımlarımızı attık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, dere ıslahları ile ilgili çalışmaları başlattı. Rize genelinde tüm sel bölgesindeki hasar tespitleri yapıldı. Valilik ve İl Özel İdaresi bünyesindeki köylerimizde hasar tespiti tamamlandı. İlk ihale süreçlerimiz başlatıldı. Artık kalıcı imalatların da yapımını başlatmış olduk. Bayramdan hemen sonra bu kalıcı imalatların da yapım sürecine gireceğiz. Bayramda da tüm ekiplerimiz bilfiil sahada çalışıyor olacaklar ve selin yaralarını sarmak adına tüm adımları atıyor olacağız” şeklinde konuştu.

Sel felaketinin yaşandığı Rize'de yeni konut çalışmaları başladı