Selden etkilenen Rize'de yeni konut çalışmaları başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncelToki

Selden etkilenen Rize’de yeni konut çalışmaları başladı

Selden etkilenen Rize'de yeni konut çalışmaları başladı
Selden en fazla etkilenen bölgeler olan Güneysu, Büyükköy ve Muradiye ilçelerinde çalışmalar devam ediyor.

Geçtiğimiz gün sel felaketinin yaşandığı Rize’de hasar tespit çalışmaları sürüyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize’de inşa edilecek yeni konutlar hakkında konuştu. Bakan Kurum, selden etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

24 AĞIR HASARLI BİNA TESPİT EDİLDİ

Çalışmaların detaylarından bahseden Bakan Kurum, “Yapmış olduğumuz ilk günkü tespitler çerçevesinde Çayeli, Güneysu, Kalkandere ve bu saymış olduğum ilçe ve beldelerimizde 236 binada tespitler yapıldı ve bu çerçevede 24 tane acil ağır hasarlı ve yıkık bina tespit ettik. Tabii bir taraftan daha önceki depremler ve sellerde olduğu gibi hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmaları yürütüyoruz. İnşallah cumartesi hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz ve almış olduğumuz tespitler çerçevesinde de TOKİ Başkanlığımız hızlı bir şekilde 4 ilçemizde merkezde ve yine köylerinde çalışmalarını yürütüyor” şeklinde konuştu.

Proje çalışmalarının başladığı bilgisini paylaşan Bakan Kurum, “Köylerde yapacağımız altında hayvanlarımıza bakacağımız şekilde ahırı veya deposu üstünde de konutları olmak suretiyle yöresel mimarisine uygun bir şekilde köy konutlarını, merkezde de zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde yöresel mimariye uygun konutlarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Rize’de tarım arazilerinin de selden zarar gördüğü belirtildi. Şehir genelinde ilk belirlemelere göre 440 dekar tarım alanı sel ve heyelandan olumsuz etkilenmiş durumda.

Selden etkilenen Rize'de yeni konut çalışmaları başladı