Son aylarda düşüş gösteren güven endeksinde yeniden artış yakalandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Son aylarda düşüş gösteren güven endeksinde yeniden artış yakalandı

Son aylarda düşüş gösteren güven endeksinde yeniden artış yakalandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs 2021 dönemine ilişkin sektörel güven endeks verileri açıklandı. İnşaat sektöründe aylar sonra artış dikkat çekti.

Açıklanan verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Mayıs ayında bir önceki aya göre, hizmet sektöründe yüzde 1,1 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 2.1 oranında düşüş kaydedilirken inşaat sektöründe yüzde 3’lük artış görüldü.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN SON DURUMU

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Nisan ayında 77.3 olarak görülürken Mayıs ayında yüzde 3 yükseldi ve 79.6 seviyesine geldi.

Sektörde bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0,5 geriledi 74,5 olarak görüldü. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı öngörüsü alt endeksi ise yüzde 6,3 artı ve 84,7 değerinde görüldü.

FİNANSMAN SORUNLARINDA GERİLEME

İnşaat sektöründe Mayıs ayında girişimlerin yüzde 46,8’i faaliyetleri sınırlandıran herhangi bir unsurun bulunmadığı, yüzde 53,2’si ise faaliyetlerini sınırlandıran en az bir temel faktörün olduğunu ifade etti.

İnşaat sektöründe faaliyetleri sınırlandıran temel faktörlerden, ‘finansman sorunları’ Nisan ayında yüzde 28.7 olarak görülürken Mayıs ayında yüzde 24.2, ‘talep yetersizliği’ Nisan ayında yüzde 25.5 olurken Mayıs ayında yüzde 26.6 oranında, ‘diğer faktörler’ ise Nisan ayında yüzde 23.9 olurken Mayıs ayında yüzde 30.1 olarak görüldü.

Son aylarda düşüş gösteren güven endeksinde yeniden artış yakalandı
Denizli Oto Ekspertiz