Son bir yılda sadece ülkemizde değil, dünya genelinde konut fiyatları arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEmlak

Son bir yılda sadece ülkemizde değil, dünya genelinde konut fiyatları arttı

Son bir yılda sadece ülkemizde değil, dünya genelinde konut fiyatları arttı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, son bir buçuk yıldır konut sektörünü etkiliyor.

Bu dönemde insanların yaşam biçimlerinde önemli değişiklikler oldu. Durum böyle olunca yaşam alanı tercihleri de değişti. Pandemi döneminde dünyanın büyük bölümünde konut fiyatları artış gösterdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Uluslararası emlak danışmanlık firması Knight Frank, ‘Global Residential Cities Index’ araştırmasının 2021 yılı ilk çeyrek sonuçlarını yayınladı.

İLK SIRA YENİ ZELANDA’DAN

Söz konusu rapora göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde en yüksek konut fiyat artışı görülen kentlerin başında Yeni Zelanda’nın Wellington şehri geldi. Bu şehirde konut fiyatları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.1 oranında yükseldi.

Bu dönemde Türkiye’den Ankara ve İzmir şehirleri listede yer aldı. Bu iki şehirde fiyat artışlarının yüzde 10’dan fazla olduğu görüldü.

BİR ÖNCEKİ RAPORA TÜRKİYE’DEN ŞEHİRLER DAMGA VURMUŞTU

Knight Frank tarafından hazırlanan ve 2020 yılının son çeyreğini kapsayan raporda, dünya genelinde en yüksek konut fiyat artışları Türkiye’deki şehirlerde görülmüştü.

2020 çalışmasında son bir yılda konut fiyatlarının en çok yükseldiği üç şehir sırasıyla Ankara, İzmir ve İstanbul olarak belirtilmişti. O dönemde Ankara’daki konut fiyat artışı yüzde 30.2, İzmir’deki artış yüzde 29.4, İstanbul’da ise yüzde 27.9 olarak belirtilmişti.

Son bir yılda sadece ülkemizde değil, dünya genelinde konut fiyatları arttı